• Nowe Retro Collection
  • Nowa seria Design Experience
  • Nowe kolory Color Inspiration
  • FertigDeska Luxury – fenomenalnie długa deska od Jawor-Parkiet
  • Partnerzy
  • Pielęgnaty do podłóg drewnianych
  • Chevron – klimat pałaców znad Loary w Twoim domu

Trendy na 2017 rok: jak modnie wybrać podłogę do domu lub mieszkania? [Cz. 1]

W ciągu minionych kilku lat branża wnętrzarska przeszła prawdziwą rewolucję! Modne do tej pory rozwiązania z wolna ustępują miejsca nowym pomysłom, do łask wracają także aranżacje znane już naszym babciom. Co więc wybrać, żeby dodać naszym wnętrzom nie tylko charakteru, lecz także designu na światowym poziomie? Sprawdźcie!

Jeszcze do niedawna w aranżacji wnętrz królowało kilka sprawdzonych rozwiązań. Ściany najchętniej wygładzaliśmy i pokrywaliśmy farbą w ulubionym kolorze. Na podłogach natomiast zwykle decydowaliśmy się na terakotę i drewnianą podłogę określonego typu – litą, wykonaną najczęściej z drewna dębu lub jesionu, później przyszła kolej na panele. Dzisiaj echo obecnych trendów związanych ze zdrowym i ekologicznym stylem życia ma wpływ również na to, jak urządzamy nasze domy. Coraz częściej więc decydujemy się na zakup naturalnych produktów, w tym także podłóg. W odpowiedzi na te tendencje na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wariantów drewnianych desek i parkietów. Sprawdźcie, które z nich są obecnie na topie.

Po pierwsze: dwuwarstwowe

Popularne do niedawna parkiety lite dzisiaj ustępują miejsca podłogom dwuwarstwowym. Powód jest prosty – ich wyjątkowa funkcjonalność, co w konsekwencji przekłada się na spore oszczędności. Po pierwsze, montaż tych produktów jest łatwy i szybki, ponieważ ich powierzchnia zostaje odpowiednio zabezpieczona jeszcze na etapie produkcji. Dzięki temu są one gotowe do użytkowania niemalże zaraz po ułożeniu. Ma to też duże znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania. Po drugie, ich warstwowa budowa sprawia, że są one odporniejsze na pęknięcia i odkształcenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka konstrukcja umożliwia montaż tych produktów na ogrzewaniu podłogowym.

Zdj. FertigDeska Dąb Color Bielony

Po drugie: dębowe lub bielone

Dzisiaj podłogi zachwycają nie tylko różnorodnym wzornictwem, lecz także niebagatelnymi barwami i strukturą. Miłośnicy minimalistycznych, luksusowych aranżacji mają dziś do dyspozycji nawet dwumetrowe deski, a ci, którzy lubią efektowne wzory ułożenia, mogą zakupić deski lub parkiety dedykowane do montażu we wzór jodły francuskiej. Na salonach pojawiły się także podłogi w unikalnych kolorach, otrzymywanych w wyniku różnorodnych technik barwienia powierzchni.

Te dynamicznie zmieniające się trendy uważnie obserwują architekci. Ich zdaniem charakterystyka podłogowego podium popularności jest oczywista. – Największą popularnością cieszą się dzisiaj jasne, szerokie i długie deski – informuje Krzysztof Ziółkowski z warszawskiej pracowni projektowania wnętrz – Powód jest prosty – mieszkania deweloperskie są zazwyczaj niskie, a jasna podłoga podnosi optycznie kondygnację. To dlatego po ciemne kolory sięgamy coraz rzadziej – dodaje. Niekwestionowanym atutem desek i parkietów w jasnych odcieniach jest również ich codzienna pielęgnacja, tj. fakt, że o wiele łatwiej utrzymać je w czystości.

Zdj. FertigDeska Retro Mroźny Poranek

Wprawdzie kolor jest bardzo istotnym kryterium przy wyborze podłogi, jednak dzisiaj ogromne znaczenie ma dla nas także odporność drewna. ­– Dlatego najczęściej nasz wybór pada na podłogi dębowe – uzupełnia Marta Wypych, architekt wnętrz z Warszawy.

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również sposób ułożenia podłogi. Modne do niedawna proste i klasyczne wzory powoli zastępuje znana nam doskonale jodła – zarówno klasyczna, ja i ta bardziej elegancka – francuska. Wraz z nią wraca moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami czy dodatkami z lat 80.

Zdj. FertigDeska Dąb Color Avorio

Tekst powstał we współpracy z:

 

 

 

 

 

 

 

Biuro Projektowania Wnętrz Krzysztof Ziółkowski

www.krzysztof-ziolkowski.pl

biuro@krzysztof-ziolkowski.pl

tel. 668 383 379

 

Autorska pracownia projektowania wnętrz i przestrzeni, Marta Wypych

www.martawypych.pl

info@martawypych.pl

tel. 603 59 67 59


Facebook LinkedIn Twitter