Podłoga na ścianie. To nie rewolucja, a ewolucja

Barbara finke .jpg

Podłoga na ścianie. To nie rewolucja, a ewolucja

I nie ma tu żadnej rewolucji, a ewolucja przenosząca drewniane okładziny ścienne w zupełnie nowy designerski wymiar.Ten obowiązujący trend wyraźnie zaznaczył swoją obecność w projektach zgłoszonych do konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. Dlatego przybliżmy temat tej wędrówki drewna po domowych ścianach.
 
Podłoga na wyższy poziom
Designerzy wskazują kilka powodów dlaczego warto temat podłogi pociągnąć nieco dalej, a w zasadzie wyżej. Może to być ściana, albo sufit. Spróbujmy wyliczyć kilka zalet takiej aranżacji. Drewno, z natury dość twarde, może chronić ściany przed uszkodzeniem. Wizualnie jednak daje efekt miękkości szczególnie więc „robi robotę” w kwestii klimatu. Tak, chodzi tu o nieco bliższy kontakt z naturą, ale także o ciepło, przytulność wnętrza. Doskonałe właściwości komponowania drewna z innymi materiałami – surowym betonem czy zimnym metalem pozwalają uzyskać wyjątkowe i zaskakujące efekty aranżacyjne. Choć drewno na ścianie może wystąpić w roli głównej i podkreślić to, co naszym zdaniem w przestrzeni najważniejsze, najpiękniejsze, co ma skupiać uwagę.
 
Kinga Zagajewska Śliwka w kompot
 
Drewno od progu
Drewno na ścianie witające od progu mieszkania to doskonały początek wizyty. Szlachetnie i subtelnie zarazem. Deski czy parkiet ponad podłogą spełniają wymagania – chronią, upiększają, podkreślają charakter.
Jak czytamy w opisie projektu Mieszkanie Mroźny Poranek autorstwa Ilony Wysockiej „Wnętrze urządzone w stylu nowoczesnym. Deska Mroźny Poranek w towarzystwie betonu oraz czerni nadaje wnętrzu ciepło tworząc przytulny klimat. Deska została również zastosowana na ścianach w wejściu co daje poczucie spójności oraz komfortu.
 
 
Natomiast w projekcie Ściana wejścia do domu Anny Łosiowskiej z Ctrl Arch Design ściany w wiatrołapie w domu jednorodzinnym, ze względów użytkowych na posadzce znalazły się płytki, a na ścianie drewno, którego celem było nadania wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
 
Dalej może być tylko lepiej.
 
W centrum uwagi
W samym sercu domu, czyli w salonie, projektanci wykorzystują drewno na każdym poziomie – od podłogi po sufit. Pełni tu ono różne funkcje.
 
Ewelina Rutkowska Studio Domowe Kreatury Projekt domu w Silnie

W projektach łączących najwyższej klasy materiały i proste, ponadczasowe formy, surowość ścian niejednokrotnie ocieplona została wzorem dębowej deski, podłogi, np. bielonej jodły francuskiej. Drewno doskonale przełamuje charakter innych materiałów użytych do wyposażenia wnętrza – betonu czy cegły – sprawiając, że efekt jest nieoczywisty i ciekawy. Drewniana ściana to najzwyczajniej jej upiększenie. To przy niej – na kanapie, przy kawowym stoliku i telewizorze – może koncentrować się codzienne życie. Ważne, by dawało poczucie komfortu.
 
Krzysztof Krauze pracownia Krauze Architektura Salon
 
W szalenie modnych obecnie wnętrzach open space, położenie drewnianej podłogi na ścianie, a nawet suficie pozwoli wyraźnie wydzielić strefy – dziennej czy wypoczynku.
 
Remigiusz Miszczak NF15 Kuchnia Vitalna
 
 Użycie naturalnych materiałów w aranżacji salonu to czasem także manifestacja stylu życia. Stylu eco, którego podstawą jest zgoda z naturą.
 
Marta Wilczak Salon w stylu eco
Przytul mnie
Drewno i ściany w sypialni są dla siebie stworzone. To designerski pewniak! Patrząc na konkursowe projekty widać, że deski czy parkiet ułożone w tym pomieszczeniu tworzą klimat intymności, wyciszenia, spokoju. Dobrze wyglądają przy niegrzecznie rozrzuconej pościeli na łóżku, w blasku świec czy wschodzie słońca. Drewno w sypialni użyte także w ramach okna, na szerokich parapetach-siedziskach, jest przedłużeniem natury, która zagląda przez okno.
 
 
Agnieszka Rogowska Sypialnia otwarta      
       
                                                                 
Magdalena Miszczyk Tatara Pracowniaprojektm REGLE 
 
 
Anna Jaruga Rozdolska Zimowy sen
 
Taki mały, taki duży…
Moda dla najmłodszych dotarła także do aranżacji ich pokojów. Dlatego nie były zaskoczeniem projekty pokazujące zastosowanie drewnianych podłóg także na ścianach domowego schronienia najmłodszych członków rodziny. 
Projektanci aranżując przestrzeń dla najmłodszych łączyli łagodny klimat pomieszczenia, bezpieczeństwo z kreatywnością, nauką samodzielności, głową w chmurach, ale także nowoczesnością i minimalizmem. Dużą rolę w osiągnięciu tego celu odegrały drewniane okładziny ścian. Naturalne drewno niejednokrotnie ociepliło pokój. Deska na ścianie położona przy łóżku miała też jasno określoną funkcję – służyła również jako ochrona ściany i zabezpiecza jej powierzchnię. W niektórych pracach konkursowych designerzy aranżacją pokoju zachęcali najmłodszych do siadania na szerokim parapecie, podglądaniu natury i zaspakajaniu dziecięcej ciekawości.
 
Barbara Finke Wytwórnia pracownia architektury wnętrz Pokój dziecka      
                                                                                                                        
Izabela Marcinek Pokój Kazika 
 
Drewno na ścianie to także trafiona propozycja dla nieco starszego chłopca. Dominika Słodkowska i Dominika Ponikła z Pracowni Denika w projekcie Męski salon w domu jednorodzinnym proponują przestronny nowoczesny salon z kominkiem trójstronnym zaprojektowany dla mężczyzny. Ze względu na gabaryty pomieszczenia wypełniono przestrzeń przepięknym wzorem jodły francuskiej w intensywnych barwach brązu, palonego drewna. Surowe dodatki w postaci drewna szkła i kamienia uzupełniają wyrazistą aranżację.
 
 
Trend na setki lat
Brzmi jak wyrocznia, prawda? Ale to tylko podkreślenie trwałości drewna, które z natury może służyć użytkownikom przez długie lata prezentując sobą pięknie uciekający czas.