ARCHITEKT RADZI: Test kreatywności i ocean możliwości, czyli jak dobrać podłogę w małym mieszkaniu?

FD_Dab_Country_Chev45.RGB_color.0000.jpg

ARCHITEKT RADZI: Test kreatywności i ocean możliwości, czyli jak dobrać podłogę w małym mieszkaniu?

Nie ulega wątpliwości, że podczas aranżacji niewielkiego mieszkania największym wyzwaniem, któremu musimy sprostać, jest urządzenie całości w taki sposób, by była nie tylko piękna i efektowna, lecz także maksymalnie funkcjonalna. Wydawać by się mogło, że wymóg ponadprzeciętnej użyteczności nie może iść w parze z poczuciem estetyki i niespotykanym designem. Nic bardziej mylnego – przemyślany wybór elementów wykończenia i kilka sprawdzonych tricków sprawią, że nasze małe mieszkanie będzie wyglądać niczym luksusowy apartament.

Wszystko zależy od podłogi

Nierzadko możemy spotkać się z opinią, że tylko podłogi w jasnych barwach powiększają optycznie wnętrze. Tymczasem kolor podłogi wbrew pozorom nie ma aż tak dużego znaczenia. Kluczowe za to są podziały i jak najmniejsze zróżnicowanie materiału wykończeniowego. W małych mieszkaniach często jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji (np. kuchnia, salon i jadalnia w jednym) – w części kuchennej, ze względów funkcjonalnych, można pozostać przy kafelkach, jednak jeden rodzaj podłogi w pozostałych strefach ułatwi ponadto aranżację całego pomieszczenia. Snu z powiek nie powinien nam również spędzać wybór sposobu wykończenia. Pamiętając o tym, by był on taki sam w każdym z pomieszczeń, możemy się zdecydować zarówno na lakier UV, jak i na olejowosk. Należałoby za to zwrócić uwagę na wzór ułożenia podłogi. Zależy on oczywiście przede wszystkim od stylu, w jakim chcemy aranżować nasze mieszkanie. Przy zwykłej desce podłogowej lepiej jednak zdecydować się na klasyczne ułożenie, przy parkiecie – na układanie w jodłę francuską. Nie powinniśmy się również obawiać stosowania w małych pomieszczeniach dużych płaszczyzn na podłogach – długie deski w niewielkich mieszkaniach również będą wyglądać niezwykle efektownie. Jeżeli wnętrze, które chcemy urządzić, jest naprawdę niewielkie, można zdecydować się na optycznie wydłużającą podłogę fazę V2, która sprawi, że pomieszczenie wyda się bardziej przestronne. W przypadku wyjątkowo wąskiego mieszkania, podłogę można ułożyć prostopadle do dłuższego boku – w ten sposób krótszy zostanie optycznie wydłużony. Dobrym sposobem może być także naprzemienne układanie ciemnych i jasnych desek. Zastosowanie tej sztuczki wymaga jednak wyjątkowej ostrożności przy doborze pozostałych elementów aranżacji.

Gra w kolory

Urządzając małe mieszkanie, zdecydowanie nie należy unikać koloru. Może on pomóc wydobyć głębię z pomieszczeń czy zaakcentować jakiś ciekawy element wnętrza. W ten sposób poprawi się również perspektywa. Jeżeli jednak obawiamy się, że ostre i zdecydowane kolory mogą być błędem, to postawmy na neutralne ściany i podłogi, a pobawmy się dodatkami. Ma to także taką zaletę, że jak nam się kolor znudzi, to możemy bez przeprowadzenia ponownego remontu go zmienić. Należy też pamiętać o tym, że wbrew pozorom urządzenie małego mieszkania w jasnych, pastelowych kolorach sprawi, iż wyda nam się ono mniejsze ze względu na zlewanie się wszystkich płaszczyzn. Kolory trzeba wykorzystywać umiejętnie i z umiarem. Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się do architekta. Nie zawsze musimy przecież od razu zamawiać projekt, możemy się też ograniczyć do jednorazowych konsultacji.

Dekoracyjna kropka nad i

Elementy dekoracyjne i dodatki są czymś, czego nie powinniśmy się obawiać, bo one personalizują nasze mieszkanie. Puste ściany natomiast nie zawsze optycznie powiększają pomieszczenia – przeznaczenie ich, np. na rodzinną galerię sprawi, że pojawią się odbicia, refleksy świetlne, a to z kolei rozjaśni mieszkanie. We wszystkim jednak należy zachować umiar.

 

Tekst został przygotowany przez DOM.INI Pracownię Projektową Dominiki Ponikły

http://www.dom-ini.pl/

tel. 608-310-838

 

 

 

 

 

FAQ: Jaka podłoga najlepiej sprawdza się w małym mieszkaniu?

W małym mieszkaniu szczególnie ważne też jest, aby wykonać jednolitą podłogę w przedpokoju, salonie z aneksem kuchennym, jak również w sypialni. Jednakowa podłoga w małym mieszkaniu, bez zbędnych podziałów i łączeń, nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale także zapewni aranżacyjną spójność. 

 

Czy do małego mieszkania lepiej nadaje się parkiet czy deski?

Właściciele małych mieszkań, a więc tych o powierzchni do 40 mkw. mają spory wybór jeśli chodzi o rodzaj drewnianej podłogi. Na niewielkim metrażu sprawdzi się zarówno parkiet jak i deski. Warunek udanej aranżacji, to dopasowanie odpowiedniej wielkości elementów, koloru i sposobu ułożenia.

 

Dlaczego podłoga drewniana polecana jest do małych mieszkań?

Podłoga z naturalnego drewna jest piękna i ponadczasowa. Można ją z powodzeniem dopasować do wnętrza w każdym stylu, niezależnie od metrażu. Odpowiednio dobrana doda wnętrzu lekkości i wizualnie je powiększy. Jako materiał naturalnym podłoga drewniana tworzy przytulny klimat we wnętrzu, jest trwała, ekologiczna i prezentuje się efektownie bez względu na sezonową modę.