Wszystkie drogi prowadzą do… drewna
Każdy, kto kiedyś stanął przed wyborem drewnianej podłogi, zadawał sobie pytanie: jakie zabezpieczenie powierzchni wybrać? Dylemat dotyczył lakieru i olejowosku. Przez wiele lat to lakier uznawano za jedyne słuszne rozwiązanie. Z czasem, w poszukiwaniu ekologicznej alternatywy, producenci zaczęli wykorzystywać naturalne zabezpieczenie olejowoskiem. Dziś Jawor-Parkiet udowadnia, że istnieje także trzecia droga – rozwiązanie, które z obydwu formuł czerpie to, co najlepsze. Jest nim Fusion Hybrid, rewolucyjna, super wytrzymała powłoka hybrydowa. Decyzja na etapie zakupu podłogi jest kluczowa, bo to od niej zależy finalny wygląd drewnianej powierzchni oraz sposób jej dalszej pielęgnacji.
Lakier vs olejowosk
Różnica między dostępnymi na rynku lakierami i olejowoskami z technicznego punktu widzenia jest diametralna. Zastosowanie olejowosku to nic innego jak nasycenie powierzchni drewnianej tym preparatem. Tradycyjne lakierowanie skutkuje natomiast uzyskaniem cienkiej warstwy zabezpieczającej na powierzchni drewna. Oba sposoby zapewniają całkowitą ochronę i czynią podłogi wyjątkowo trwałymi.
Podłogi Jawor-Parkiet mogą być pokryte 8 warstwami lakieru UV. Zyskujemy tu komfort użytkowania, tracimy jednak naturalną strukturę drewna. Ten sposób zabezpieczenia jest wyjątkowo praktyczny w codziennym użytkowaniu, powierzchnię drewna łatwo utrzymać w czystości i właściwie nie wymaga ona pielęgnacji i konserwacji. Powłoka powstaje na bazie ekologicznych lakierów bez rozpuszczalników i szkodliwych substancji. To rozwiązanie uniemożliwia jednak przeprowadzanie miejscowych napraw - zniszczony lakier należy w całości zeszlifować (wycyklinować) oraz ponownie polakierować.
Podłogi olejowoskowane w ofercie Jawor-Parkiet to aż 4 warstwy naturalnego olejowosku, czyli mieszanki płynnych olejów oraz płynnego wosku. W przeciwieństwie do lakieru nie tworzy on na drewnie powłoki, ale wnika głęboko w jego strukturę, nie zamykając porów i pozostawiając drewno naturalnym w dotyku. Chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami. Olejowosk polecany jest szczególnie w pomieszczeniach, w których podłoga bardziej narażona jest na punktowe uszkodzenia, ponieważ umożliwia miejscową renowację. Takie zabezpieczenie doskonale chroni podłogę także przed przenikaniem wody. Olejowosk nadaje podłogom aksamitny połysk i doskonale podkreśla naturalny kolor eksponując jej piękno.
Za sprawą polskiego producenta gotowych podłóg drewnianych – firmy Jawor-Parkiet – pojawiła się też trzecia możliwość. Rewolucyjna, ultramatowa powłoka Fusion Hybrid, która łączy w sobie najważniejsze walory olejowosku i funkcjonalność lakieru. Powłoka umożliwia także barwienie drewna, dostępna jest więc w szerokiej gamie kolorystycznej, bo aż w 13 kolorach z serii Color Inspiration. Pozwala aplikować 6-krotnie większą ilość powłoki względem standardowego wykończenia olejowoskiem. Jest aż 14 razy bardziej odporna na ścieranie niż standardowa powłoka olejowoskowana. W związku z tym cechuje ją zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
FertigDeska Chevron Dąb Color Bianco, olejowosk
Co ważne – jak olejowosk umożliwia miejscową renowację powierzchownych uszkodzeń i tak jak lakier – nie wymaga większych zbiegów pielęgnacyjnych. Fusion Hybrid nie zamyka porów drewna, wnikając w jego strukturę, co pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu. Powłoka jest ekologiczna, pozbawiona rozpuszczalników i szkodliwych dla zdrowia substancji, a co za tym idzie – przyjazna alergikom i dzieciom oraz bezpieczna dla zwierząt. Można ją stosować zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i przestrzeniach użyteczności publicznej.
Jak odpowiednio zadbać o naturalną podłogę?
Drewno jest surowcem naturalnym. Będzie więc z czasem nosić ślady normalnego użytkowania. Aby cieszyć się jego naturalnym urokiem przez wiele lat, należy pamiętać, że wymaga troski i uważnego podejścia, dopasowanego do rodzaju zabezpieczenia.
Podłoga lakierowana i Fusion Hybrid – z racji swych właściwości funkcjonalnych podłogę o wykończeniu Fusion Hybrid zabezpiecza i pielęgnuje się w taki sam sposób jak podłogę lakierowaną. Po położeniu podłogi należy zabezpieczyć ją Impregnatem do podłóg lakierowanych z serii Jawor-Parkiet lub inny, wskazany przez Jawor-Parkiet. Zabieg ten ma na celu ochronę krawędzi oraz szczelin przed wilgocią. Czynności tej dokonuje ekipa parkieciarska (za dodatkową opłatą) i jest to ostatni etap prac. Do bieżącej pielęgnacji należy stosować Koncentrat do czyszczenia podłóg lakierowanych Jawor-Parkiet lub inny, wskazany przez Jawor-Parkiet.
Podłoga olejowoskowana – po montażu podłogi wskazane jest zabezpieczenie jej Olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowoskowanych z serii Jawor-Parkiet. Zabieg ten ma na celu ochronę krawędzi oraz szczelin przed wilgocią. Czynności tej dokonuje ekipa parkieciarska (za dodatkową opłatą) i jest to ostatni etap prac. Podłogę w miarę możliwości należy pielęgnować „na sucho” mopem z mikrofibry. Do bieżącej pielęgnacji „na mokro” należy stosować Koncentrat do czyszczenia podłóg olejowoskowanych z serii Jawor-Parkiet lub inny, wskazany przez Jawor-Parkiet. Naturalną cechą podłóg pokrytych olejowoskiem jest tworzenie się szlaków komunikacyjnych, wycieranie olejowosku oraz wymywanie powłoki twardych wosków. Dlatego co ok. 20 myć należy zabezpieczyć powierzchnię Olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowoskowanych z serii Jawor-Parkiet lub innym, wskazanym przez Jawor-Parkiet
Zachowaj stałą wilgotność powietrza
Drewno ze względu na swoje właściwości mechaniczne i fizyczne, zmienia swoje wymiary i kształty wraz ze zmianą temperatury i wilgotności względnej powietrza. Należy więc pamiętać, by w pomieszczeniu utrzymać stałą wilgotność powietrza na poziomie 45–60 proc. Pomieszczenia, w których użytkowana będzie podłoga powinny być wyposażone w termometr pokojowy, wilgotnościomierz oraz nawilżacz powietrza. Wnętrza te wiosną i latem trzeba regularnie wietrzyć, a w okresie grzewczym bezwzględnie należy stosować nawilżacze powietrza.
Ekspert radzi - pielęgnacja na co dzień
Bieżąca pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest trudna, ale wymaga konsekwencji. Warto przestrzegać tych kilku podstawowych zasad: