Ekologia

W zachodniej części Mazur, w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie od 1991 roku mieści się główna siedziba naszej firmy, produkujemy najwyższej jakości podłogi drewniane. Otoczenie soczyście zielonych lasów i czystych jezior sprawia, że każdego dnia jesteśmy blisko natury. Z niej też czerpiemy inspirację do pracy. Szacunek dla środowiska naturalnego oraz wymogi dotyczące jego ochrony znajdują odzwierciedlenie w każdym etapie produkcji naszych podłóg. Ochrona środowiska jest wpisana w politykę naszej firmy, stanowi także ważny element długookresowej strategii rozwoju.

Podłogi ekologiczne

Tylko drewniane podłogi mają tak wiele zalet – są piękne i wyjątkowo trwałe, a także w pełni ekologiczne łatwe w składowaniu i utylizacji. Produkty Jawor-Parkiet są bezpieczne dla człowieka i środowiska, w całości składają się z surowców naturalnych, a do ich zabezpieczenia wykorzystujemy wyłącznie lakiery i oleje bez rozpuszczalników i szkodliwych substancji.

Zero Waste

 

Podłogi w duchu eko

Wnętrzarskie ekotrendy, czyli jak stworzyć wnętrze zgodne z naturą. Recykling, less i zero waste, vintage, japandi, minimalizm – to style, które w ciągu ostatnich lat wkroczyły do wnętrzarskiego świata i zostały odmienione już przez wszystkie przypadki. Choć znane i cenione, właśnie teraz nabierają głębszego znaczenia. Nie pojedynczo, a razem. Bo mimo różnic w rzeczywistości łączy je jedna silna idea. Ich wspólnym mianownikiem jest manifest, który w szerszym znaczeniu uświadamia różnicę między zachcianką a potrzebą. Rozgranicza i odznacza grubą kreską miejsce, w którym dla dobra świata i przyrody, powinno powiedzieć się „dość”. Jak wpływa to na projektowanie wnętrz? Na piedestale stawiana jest przede wszystkim funkcjonalność pomieszczeń, prostota, nawiązanie do natury zarówno w kształtach, jak i kolorach, recycling mebli czy dodatki wykonane z przetworzonych materiałów. Nie jest to jedynie trend podążający za chwilową modą, ale głęboka potrzeba świadomych ludzi, którzy wypełniają nią wnętrza swoich domów.

Zero Waste – w poszanowaniu naturalnego surowca

Rosnąca świadomość zrównoważonego rozwoju, także w produkcji podłóg drewnianych, sprawia, że na rynku pojawiają się kolekcje, które w pełni wykorzystują materiał, z jakiego są tworzone. To poszanowanie surowca i maksymalne wykorzystanie go, aby w konsekwencji wytworzyć jak najmniej odpadów. To przejaw troski o naturalne środowisko. Odpowiedzią na to jest między innymi najnowsza w ofercie Jawor-Parkiet kolekcja Zero Waste. To seria, która pokazuje, że drewno z niedoskonałościami ma swój urok i sprawdzi się we wnętrzach równie dobrze jak luksusowe podłogi w klasie Elegance. Kolekcja Zero Waste jest dowodem na to, że piękno kryje się w naturze i niepowtarzalności. Liczne i widoczne sęki, bogaty rysunek słojów, a nawet pęknięcia, to urok tych podłóg. Dodatkowo eksponują je procesy uszlachetniające, takie jak szczotkowanie i fazowanie czterostronne. Zero Waste to nawiązanie do tego, co daje natura, dlatego również kolorystycznie sięga po barwy ziemi, które do wnętrz wprowadzają naturalne ciepło, energię i oddech.

Społeczne i przyrodnicze aspekty gospodarki

Mając na uwadze znaczenie drewna w przyrodzie, podchodzimy do niego z należytym szacunkiem. Do produkcji podłóg wykorzystujemy wyłącznie najlepszej jakości drewno – 90 proc. naszego surowca pochodzi z polskich lasów, w których gospodarka prowadzona jest z zachowaniem trwałości ekosystemu, zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody. Pozostałe 10 proc. wykorzystywanego do produkcji surowca, stanowią gatunki egzotyczne. Przy ich zakupie szczegółowo sprawdzamy źródła ich pochodzenia, wypełniając tym samym wymagania regulacji unijnych (EUTR).

Potwierdzeniem standardów naszej produkcji zgodnie z najwyższymi światowymi normami odpowiedzialnej gospodarki leśnej jest certyfikat FSC®️ (Forest Stewardship Council). Logo FSC®️ można znaleźć na surowcach i produktach firm, które wdrożyły w swoich zakładach standardy Kontroli Pochodzenia Produktu FSC®️ oraz pozytywnie przeszły audyt akredytowanej jednostki certyfikującej.

Redukcja emisji CO2

Mając na uwadze ograniczanie wpływu działalności przemysłowej na otoczenie regularnie przeprowadzamy proekologiczne modernizacje. W naszych fabrykach z pozostałości poprodukcyjnych powstaje wysokiej jakości biopaliwo w postaci brykietu kominkowego i Premium Pellets. Zastosowanie w procesie produkcji odnawialnych źródeł energii umożliwia znaczną redukcję emisji CO2 oraz dwutlenku siarki i tlenku azotu. W celu dalszej minimalizacji własnego wpływu na środowisko stosujemy elektrofiltry, które z kolei oczyszczają gazy z pyłów powstających w procesie spalania.

E-flota Jawor-Parkiet

Stawiamy na prąd! W 2020 r. wymieniliśmy flotę wózków widłowych na urządzenia w pełni elektryczne. Pracownicy po 5 ha terenie firmy mogą zaś przemieszczać się korzystając z elektrycznych hulajnóg.

Certyfikaty (Plików 2)
FSC® Certificate
jpg
351 KB
Atesty higieniczne 2021 / Hygiene Certificate
pdf
1.1 MB