Europa będzie stąpać po polskich podłogach?

Menu

Dane na temat polskiego eksportu wskazują, że możemy mieć powody do zadowolenia. W listopadzie 2013 r. eksport z Polski wyniósł 14,151 mld euro. Był więc o 5,3 proc. większy niż przed rokiem. Sytuacja jest dynamiczna i znaczący udział w tym rynku zdobywają kolejne branże. 

- Od lat Niemcy pozostają najważniejszym odbiorcą naszych produktów. Dostarczamy także podłogi do Włoch, Szwajcarii, Austrii czy Skandynawii. Mimo kryzysu wciąż notujemy wzrost eksportu o średnio 4 proc. w skali roku  – mówi Janusz Gawiński Kierownik firmy.

Sytuacja Producenta Podłóg Drewnianych Jawor-Parkiet jest stabilna. Dzięki temu, że ponad 20 lat temu, kiedy polski rynek nie był jeszcze gotów na drewniane podłogi, firma nawiązała współpracę z firmami niemieckimi. Po kilku latach, już z odpowiednimi rekomendacjami, nie było problemów, by rozszerzyć eksport na inne zachodnie kraje. Dziś eksport stanowi 80 proc. całej produkcji firmy.
Polskiemu eksportowi produktów drzewnych sprzyja obecna sytuacja, w której coraz więcej firm zagranicznych, także tych korzystających kiedyś z dostaw dalekowschodnich, wraca do polskich producentów. Doceniają wysoką jakość produktów z naszego kraju, elastyczne formy współpracy, terminową realizację zleceń oraz szybkość dostaw. 

Nie bez znaczenia są także regulacje unijne. Wprowadzone w 2013 r. wymogi EUTR, czyli rozporządzenie UE dotyczące legalności drewna, nakładają na przedsiębiorców wprowadzających drewno na rynek wymóg stosowania zasad należytej staranności. Rozporządzenie miało na celu wykluczenie z rynku materiałów pochodzących z nielegalnych i niejasnych źródeł z miejsc postrzeganych jako obarczone dużym ryzykiem – krajów tropikalnych, afrykańskich czy Chin. Obecnie znacznie większym zainteresowaniem i zaufaniem cieszą się ci dostawcy, od których łańcuch dostaw jest mniej skomplikowany i bardziej transparentny. 

Z danych dostępnych na temat różnych krajów europejskich wynika, że rośnie udział w rynku drewna pozyskiwanego zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki. 

- Dla naszych partnerów spore znaczenie ma fakt, że nasze podłogi posiadają certyfikat FSC będący potwierdzeniem zarówno legalności pochodzenia surowca jak i wysokich standardów produkcji. Niektóre kraje wprowadzają politykę faworyzującą drewno gatunków liściastych strefy umiarkowanej pochodzące właśnie ze sprawdzonych źródeł. Może właśnie dlatego dostarczamy im głównie podłogi (parkiety, mozaikę i deski) z drewna dębowego  – dodaje Katarzyna Czajkowska Kierownik Działu Handlu Jawor-Parkiet. 

Prognozy są optymistyczne. Szczególnie, że coraz więcej mamy w kraju przykładów na udaną współpracę międzynarodową, której podstawy stanowią nie tyko zaufanie i terminowość, ale i nowoczesna dystrybucja towarów czy skuteczne systemy zarządzania mające wpływ na optymalizację kosztów. Bo polskie podłogi drewniane oprócz jakości oferują jeszcze coś – wciąż bardzo konkurencyjną na tle innych krajów cenę. 

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.