Retro – kolekcja postarzanych, heblowanych desek rodem z Warmii i Mazur od Jawor-Parkiet

Menu

Skojarzenie z regionem Warmii i Mazur jest nieprzypadkowe – tam mieści się główna siedziba firmy, więc była to naturalna inspiracja. – Nasz region jest niezwykle bogaty w budownictwo drewniane. W tradycyjnych, mazurskich chatach przed laty stosowano grube dębowe bale, prostokątne klocki, a na podłodze montowano klasyczne deski z licznymi sękami, czyli wszystko, co bliskie naturze. I do tego właśnie nawiązuje nowa kolekcja naszych podłóg – tłumaczy Janusz Gawiński, kierownik Jawor-Parkiet.

 

Kolekcja Retro – unikalnie postarzanych dębowych desek z wyraźnie zarysowanym rysunkiem słojów i dużymi sękami – jest powrotem do regionalnej tradycji. Na efekt końcowy składa się szereg procesów obróbczych drewna, m.in. ręcznego heblowania, szczotkowania, barwienia i olejowania. Naturalne pęknięcia, wgniecenia, wyeksponowane naturalne przebarwienia imitują ślady wieloletniego użytkowania i nadają podłodze wyjątkowo rustykalnego charakteru.

 

Barwy kolekcji Retro zabiorą nas w podróż do północnej Polski. Szary szkwał i Mazurska binduga z pewnością budzić będą pozytywne skojarzenia wśród żeglarzy. Pierwszy z kolorów przywodzi na myśl ciemne, szare, wzburzone jezioro w deszczowy dzień. Odcień delikatnego brązu, czyli Mazurska binduga, to wspomnienie żeglarskiej przygody z szantą w tle i wieczornym ogniskiem przy pomoście. Głęboka, ciemna barwa Starego młyna niczym wehikuł czasu przeniesie nas do tradycyjnej, warmińsko-mazurskiej wsi, a wyrazista, ostra biel Mroźnego poranka będzie wspomnieniem ośnieżonych leśnych dróg i zimowej szadzi pokrywającej polne drzewa.

 

Deski mają dwuwarstwową konstrukcję, dzięki czemu mogą być stosowane na ogrzewaniu podłogowym. Warstwa wierzchnia, jedna z najgrubszych na rynku, bo o grubości nawet 6 mm, pozwala na wieloletnią eksploatację. Z kolei warstwa spodnia ogranicza pracę drewna i chroni przed odkształceniami. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach gabarytowych – tradycyjnej FertigDeski o długości do 1200 mm i szerokości do 140 mm oraz długiej i szerokiej FertigDeski Luxury o wymiarach: do 2200 mm długości i do 200 mm szerokości.

 

Nowa linia znajdzie zastosowanie w rustykalnych posiadłościach pod miastem, wiejskich domach, a także dobrze sprawdzi się w surowych aranżacjach loftowych.

 

Dane techniczne:

 • FertigDeska Luxury 220 Retro
  • Długość:1800–2200 mm,
  • Szerokość: 180–200 mm,
  • Grubość: 15 mm,
  • Grubość warstwy wierzchniej: 4 mm i 6 mm.
 • Fertig Deska Retro
  • Długość: 900–1200 mm,
  • Szerokość: 130–140 mm,
  • Grubość: 11 mm oraz 14 mm,
 • Cechy charakterystyczne: sęki, pęknięcia, duże zróżnicowanie kolorystyczne, wgnioty,
 • Rekomendowana do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

 

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.