Nowości produktowe

Projekt bez tytułu(352).png

Ciemne moce drewna

Projektowanie wnętrz to sztuka, która mimo swobodnej kreacji, aby zyskać akceptację, musi się podporządkować upodobaniom odbiorcy, jego indywidualnemu pomysłowi na swoją prywatną przestrzeń, doświadczeniom, trybowi życia, ale także trendom obowiązującym w designie. A tu aktualnie odnajdziemy połączenie ciemnego drewna i stylu vintage. Projektanci z entuzjazmem obserwują ten trend wiedząc, że nie jest to kolejny krótki zachwyt rynku, a stała tendencja, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata.
Ponadczasowe drewno jest wciąż obecne pośród wnętrzarskich trendów. Jednak w przypadku podłóg drewnianych w Polsce i za granicą obserwujemy wyraźny zwrot. Coraz częściej obok desek jasnych, bielonych, uznanie zyskują kolekcje podłóg w ciemnym kolorze, pełne sęków i nierówności, które czynią je bliższe naturze. Dlatego bardzo ciekawą propozycją jest kolekcja podłóg Vintage Series od Jawor-Parkiet. Na każdy z dekorów składają się trzy rodzaje elementów o zróżnicowanej strukturze wykończenia powierzchni – począwszy od szczotkowania przez oryginalne heblowanie powierzchni, aż po delikatne ślady po pile. pozostające w podobnej gamie barw. Nie zabraknie też w niej naturalnych cech podłogi dębowej – lekkich ubytków, czy pęknięć w surowcu. Wszystko to umożliwia zabawę kompozycją i uzyskanie niepowtarzalnych efektów aranżacyjnych. Dzięki zastosowaniu takiego zróżnicowanego wzornictwa w jednym dekorze, podłogi te dobrze prezentują się nie tylko na parkiecie. Coraz częściej możemy je podziwiać na ścianach, za łóżkiem w sypialni, jako element dekoracyjny, czy do wydzielenia stref w salonie.

Drewno to surowiec, z którego zawsze korzystamy przy projektowaniu wnętrz - komentuje Jan Stępień, twórca firmy Beroom, zwycięzca konkursu Jawor-Parkiet Design Awards. W zależności od jego koloru, struktury i sposobu wykorzystania jesteśmy w stanie stworzyć pomieszczenie w stylu glamour, skandynawskim czy vintage. Ciemna, drewniana podłoga kojarzy nam się ze starymi domami, a jej kolor jest wynikiem upływu czasu. Nadaje wnętrzom szlachetności a jednocześnie stanowi mocny akcent. Taka deska idealnie współgra z nowoczesnymi meblami i ociepla pomieszczenie.
 

 Agnieszka Ziółkowska „Salon w wersji vintage”

Oznaki czasu w architekturze wnętrz

Współczesny design rozgościł się we wnętrzach eklektycznych. Spójny klimat tworzą w nim przedmioty z różnych epok, stylów. Podłoga w stylu vintage jako podstawa projektu, podkreśli styl klasyczny, natomiast wytonuje glamour. To odpowiedź nowoczesnego wzornictwa na potrzeby klientów, którzy poszukują faktur i wybarwień zaskakujących i zupełnie innych niż wszystkie. Styl vintage jest idealny dla osób, które chcą połączyć starsze trendy z tymi obowiązującymi obecnie – mówi Jan Stępień. Podłogi w stylu vintage będą oczywistym wyborem osób z fantazją, poszukujących nieoczywistych połączeń aranżacyjnych. Dzięki zastosowanym wykończeniom i gamie barw te parkiety idealnie dopasowują się do każdej przestrzeni. Pozwalają na zabawę kolorem i teksturą. Dzięki temu każdorazowo można uzyskać unikalny efekt, wykorzystując operujące w pomieszczeniach światło. Vintage jest stylem dla osób odważnych, którzy nie boją się nieszablonowych kolorów oraz chcących mieć pewność, że ich wnętrze będzie niepowtarzalne – podsumował Jan Stępień
 
 
                                                               Jan Stępień "Projekt Gdynia"

To, na co zwraca uwagę Piotr Pawulski, laureat konkursu Jawor-Parkiet Design Awards - Podłoga w stylu vintage ma rozmaite oblicza, a każde z nich to sposób na nadanie wnętrzu niebanalnego charakteru. Może ona być elegancka, na wzór  klasycznego paryskiego parkietu czy w trendzie „eko” – tworząc  modną  podłogę  z "odzysku". Podłoga  nadszarpnięta zębem czasu nawiązuje do stylistyki i trendów sprzed lat, ale bardzo dobrze funkcjonuje także we współczesnym designie. Parkiety w jodełkę czy zbitki z pojedynczych  różnych  klepek nadają wnętrzu odrębnego charakteru. Chociażby jasne odcienie subtelnie bielonego drewna, które rozjaśnią i optycznie powiększą pomieszczenie wprowadzą romantyzm i delikatność. Ciemne drewno zaś znajdzie zastosowanie w aranżacji wnętrz w stylu industrialnym i loft, nadaje mocnego akcentu oraz stanowi synonim niczym nieskrępowanej wolności i  artyzmu. Wyrazista ciemna podłoga świetnie sprawdza się w towarzystwie stali, betonu, szkła czy innych odcieni drewna w połączeniu z tworzywem. Styl vintage daje szansę na stworzenie  indywidualnego  własnego  i dopasowanego  do swojego usposobienia wnętrza, które stanowi nieodłączny element naszego codziennego życia. Ciemny parkiet kontrastuje z jasnymi meblami tworząc wyrazisty kontrast.
 

Piotr Pawulski "Zima"

Natomiast Michał Jagła z QNSZT studio, laureat II nagrody w konkursie Jawor-Parkiet Design Awards, potwierdza - W naszej codziennej pracy można zauważyć wyraźny powrót do materiałów, które noszą na sobie oznaki czasu. Ludzie mają potrzebę do spędzania wyjątkowych chwil w swoim życiu w przestrzeni, która ma do opowiedzenia swoją własną historię. Wybieramy miejsca, które zaadoptowane do nowej funkcji, jeszcze nie do końca zapomniały o poprzedniej. Zafascynowani dawnymi obiektami, chcemy nawiązać z nimi bliższą relację. Z tej potrzeby architekci wnętrz zaczęli w swoich projektach używać odrestaurowanych mebli, adaptować dawne przestrzenie na lokale użytkowe oraz mieszkalne, wykorzystywać w projektach starą podłogę, którą zastali na miejscu. Oznaki upływającego czasu są eksponowane, a skrzypienie starych, drewnianych desek wywołuje uśmiech na twarzy.
Obecność historii we wnętrzach nie jest zarezerwowane tylko dla starych budynków. Już dzisiaj, dzięki oryginalnemu podejściu do produktu możemy położyć na betonowej podłodze deski w stylizacji przypominające te, które możemy zaobserwować na starych stodołach. Drewno z kolekcji vintage jest świetną podstawą zarówno do wnętrz, które całkowicie są projektowane w stylu dawnym jak i do przestrzeni nowoczesnych, gdzie jedynym akcentem historii będzie wspomniana podłoga. Z wielkim entuzjazmem obserwuję ten trend i wiem, że nie jest to kolejny krótki zachwyt rynku, a stała tendencja, która będzie nam towarzyszyć przez długie lata – podsumował Michał Jagła.
 
     
 
                   Anna Jaruga Rozdolska Projekt "Dark"                                                  

Vintage Series to tegoroczna premierowa kolekcja podłóg drewnianych od Jawor-Parkiet.
Dane techniczne:
• Wymiary 15x70x1100-1200mm
• Warstwa użytkowa – 3,6 mm
• Rekomendowana do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Więcej informacji na temat kolekcji: https://jawor-parkiet.pl/vintage-series