Jeżeli chcemy, aby aranżowane przez nas wnętrze wyglądało stylowo, powinniśmy dbać o każdy szczegół jego wyposażenia. Podstawowym problemem, z którym musimy się zmierzyć, jest odpowiednie dopasowanie drewnianych dodatków, np. mebli, do drewna podłogowego. Jak podkreśla Anna Dvořák-Zamiara z warszawskiej pracowni AZ ARCHITEKTURA, podstawowe znaczenie ma styl, w jakim chcemy urządzić wnętrze.
Aranżując mieszkanie w stylu skandynawskim, najczęściej decydujemy się na podłogi bielone oraz surowe lub te, wykonane z drewna o naturalnej barwie. Z deskami i parkietami o takich odcieniach najlepiej komponują się meble z klasycznego dębu, meble szare czy czarne lub wykonane z bielonego drewna. By osiągnąć najlepszy efekt, powinniśmy również zadbać o to, by w całym wnętrzu przeplatały się jasne kolory z zimnymi barwami, jak również dodać akcenty w postaci wyrazistych detali, takich jak np. oryginalne lampy. Podobnie z pomieszczeniami aranżowanymi w stylu prowansalskim. W tym przypadku mamy jednak dodatkowo do wyboru także meble postarzane, z przecierkami i ozdobnymi okuciami.
Wielu z nas decyduje się jednak na tradycyjną aranżację swoich pomieszczeń. Urządzając wnętrza utrzymane w klasycznej stylistyce, mamy praktycznie nieograniczony wybór barwy desek i parkietów. Świetnie sprawdzą się nie tylko podłogi w kolorze naturalnego drewna, lecz także te bielone czy ciemne. W tym przypadku, kupując meble, najwygodniej będzie przestrzegać prostej zasady – do jasnej podłogi dobieramy ciemne meble i odwrotnie – ciemne deski i parkiety łączymy z meblami o jasnej kolorystyce. Takie zestawienie zagwarantuje nam kontrast między powierzchnią poziomą i pionową, dzięki czemu podłoga nie będzie się zlewać z meblami, a nasze wnętrze wyda się bardziej przestronne.
Warto również pamiętać o tym, że przy doborze mebli powinniśmy zwracać uwagę także na wzór ułożenia naturalnych desek i parkietów. Ma to znaczenie zwłaszcza, jeśli decydujemy się na drewno ułożone we wzór jodły francuskiej. Wtedy najlepiej wybierać meble proste, bez wyszukanych dodatków czy zdobień, aby dobrze współgrały z podłogą, która sama w sobie jest bardzo efektowna.
Dzisiaj coraz częściej nasz wybór pada na podłogi postarzane. Jeżeli chcemy uzyskać efekt wielkiego, sielankowego wnętrza, warto połączyć je z meblami w stylu retro lub meblami z ozdobnymi przetarciami. Jeśli natomiast zależy nam na oryginalności, to podłogi te możemy zestawić z meblami rzemieślniczymi, tj. robionymi ręcznie z szorstkimi powierzchniami. Mogą one być wzbogacone elementami metalowymi. W tak zaaranżowanym wnętrzu świetnie sprawdzi się też stół z grubym, dębowym blatem na metalowych, czarnych nogach czy metalowa konsola ze szklanym blatem. Do takich mebli pasuje również kuchnia w kolorze białym ze stylowymi frontami. Jeśli zaś chcemy osiągnąć kontrast między rustykalną powierzchnią podłogi a meblami, możemy zastosować meble w stylu vintage, czyli modne obecnie lata 60-70. Dodatkowo w takich wnętrzach bardzo pasują akcenty w postaci, np. drucianych foteli.
Tekst został przygotowany przez Annę Dvořák-Zamiarę z pracowni AZ Architektura.
www.azarchitektura.pl
tel. 507-066-706