ARCHITEKT RADZI: Mocne wejście – jaka podłoga do przedpokoju?

FP_Jesion_Elegance_Dark.jpg

ARCHITEKT RADZI: Mocne wejście – jaka podłoga do przedpokoju?

Szansa na zrobienie pierwszego wrażenia jest tylko jedna. Zazwyczaj to właśnie przedpokój wita gości w naszym mieszkaniu i często to jego wystrój decyduje o tym, czy czują się u nas komfortowo i przytulnie. Nie należy więc go zaniedbywać. Przedpokój jest jednym z najintensywniej eksploatowanych pomieszczeń w całym domu. Wybierając więc do niego podłogę, musimy mieć pewność, że zda ona pozytywnie test wytrzymałości, wykazując się funkcjonalnością i maksymalną odpornością na uszkodzenia.

 

Wybierz odpowiedni surowiec i pamiętaj o właściwej pielęgnacji

Decydując się na deskę, najlepiej wybrać twarde drewno. W naszym przedpokoju świetnie sprawdzi się więc dąb lub jesion. Jednak trwały surowiec to nie wszystko. Aby podłoga służyła nam latami, należy odpowiednio zabezpieczyć jej powierzchnię. Zarówno lakier, jak i olejowosk ochronią naturalne drewno przed wnikaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi czy zarysowaniami. Z uwagi na to, że w przedpokoju panuje duży ruch, ci, którzy zdecydowali się na naturalną podłogę w tym pomieszczeniu, narzekają często na widoczne trakty komunikacyjne na powierzchni drewna. Bez problemu można sobie z tym radzić, pamiętając o kilku podstawowych zasadach dotyczących odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji naturalnego surowca. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalne produkty – impregnat, służący do dodatkowej konserwacji oraz koncentrat, dzięki któremu będziemy mogli szybko i bezpiecznie czyścić naszą podłogę na co dzień. Raz na dwa tygodnie należy przemyć podłogę koncentratem, a raz na 3–4 miesiące za pomocą impregnatu zabezpieczyć jej powierzchnię. Warto wybierać tylko sprawdzone, profesjonalne środki. Popularne preparaty, dostępne na półkach w supermarketach nie tylko nie zabezpieczają odpowiednio powierzchni drewna, lecz także mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Niezależnie od tego, raz na 1,5 roku lub raz na 2 lata wskazane jest ponowne olejowanie całej podłogi. Dzięki tym zabiegom będziemy mogli cieszyć się jej niepowtarzalnym pięknem przez długie lata.

 

Spraw, by wystrój przedpokoju był spójny z aranżacją pozostałych pomieszczeń

Istotną kwestią przy wyborze podłogi jest również jej kolor. Wystrój mieszkania ma tu duże znaczenie – umiejętnie dobierając jej odcień, sprawimy, że będzie idealnym uzupełnieniem aranżacji domu czy mieszkania. Posiadacze małych przedpokojów mogą wybrać drewno bielone lub w jasnych odcieniach – to sprawi, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie również wybór długiej deski, jak np. ponaddwumetrowa FertigDeska Luxury, która ułożona wzdłuż optycznie powiększy niewielkie wnętrze.

Pożytecznym aranżacyjnym trickiem, szczególnie gdy nasz przedpokój pozbawiony jest dostępu do światła naturalnego, jest odpowiedni dobór koloru jego ścian. - Najprostszym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na jasny kolor – radzi Anna Dvořák-Zamiara z biura architektonicznego AZ ARCHITEKTURA. - Ważnym aspektem w małym przedpokoju jest również oświetlenie. Można tak je zaprojektować, że przedpokój będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości. Wtedy na ścianach można pokusić się o ciemniejszy kolor lub ich fragment pokryć tapetą.

Nie bez znaczenia jest też wzór wybranej przez nas podłogi. Architekci radzą w tej kwestii spójny zamysł wystroju – jeśli w pozostałej części mieszkania układamy podłogę np. na wzór jodły francuskiej, warto rozszerzyć to również na przedpokój. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych wnętrzach, które najlepiej podkreślą elegancję i urzekającą symetrię tego wzoru.

Tekst został przygotowany przez Annę Dvořák-Zamiarę z pracowni AZ Architektura.

www.azarchitektura.pl

tel. 507-066-706