Trendy na 2017 rok: jak modnie wybrać podłogę do domu lub mieszkania? [Cz. 1]

FD_Dab_Color_Avorio.RGB_color.jpg

Trendy na 2017 rok: jak modnie wybrać podłogę do domu lub mieszkania? [Cz. 1]

Jeszcze do niedawna w aranżacji wnętrz królowało kilka sprawdzonych rozwiązań. Ściany najchętniej wygładzaliśmy i pokrywaliśmy farbą w ulubionym kolorze. Na podłogach natomiast zwykle decydowaliśmy się na terakotę i drewnianą podłogę określonego typu – litą, wykonaną najczęściej z drewna dębu lub jesionu, później przyszła kolej na panele. Dzisiaj echo obecnych trendów związanych ze zdrowym i ekologicznym stylem życia ma wpływ również na to, jak urządzamy nasze domy. Coraz częściej więc decydujemy się na zakup naturalnych produktów, w tym także podłóg. W odpowiedzi na te tendencje na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych wariantów drewnianych desek i parkietów. Sprawdźcie, które z nich są obecnie na topie.

Po pierwsze: dwuwarstwowe

Popularne do niedawna parkiety lite dzisiaj ustępują miejsca podłogom dwuwarstwowym. Powód jest prosty – ich wyjątkowa funkcjonalność, co w konsekwencji przekłada się na spore oszczędności. Po pierwsze, montaż tych produktów jest łatwy i szybki, ponieważ ich powierzchnia zostaje odpowiednio zabezpieczona jeszcze na etapie produkcji. Dzięki temu są one gotowe do użytkowania niemalże zaraz po ułożeniu. Ma to też duże znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania. Po drugie, ich warstwowa budowa sprawia, że są one odporniejsze na pęknięcia i odkształcenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taka konstrukcja umożliwia montaż tych produktów na ogrzewaniu podłogowym.

Zdj. FertigDeska Dąb Color Bielony

Po drugie: dębowe lub bielone

Dzisiaj podłogi zachwycają nie tylko różnorodnym wzornictwem, lecz także niebagatelnymi barwami i strukturą. Miłośnicy minimalistycznych, luksusowych aranżacji mają dziś do dyspozycji nawet dwumetrowe deski, a ci, którzy lubią efektowne wzory ułożenia, mogą zakupić deski lub parkiety dedykowane do montażu we wzór jodły francuskiej. Na salonach pojawiły się także podłogi w unikalnych kolorach, otrzymywanych w wyniku różnorodnych technik barwienia powierzchni.

Te dynamicznie zmieniające się trendy uważnie obserwują architekci. Ich zdaniem charakterystyka podłogowego podium popularności jest oczywista. – Największą popularnością cieszą się dzisiaj jasne, szerokie i długie deski – informuje Krzysztof Ziółkowski z warszawskiej pracowni projektowania wnętrz – Powód jest prosty – mieszkania deweloperskie są zazwyczaj niskie, a jasna podłoga podnosi optycznie kondygnację. To dlatego po ciemne kolory sięgamy coraz rzadziej – dodaje. Niekwestionowanym atutem desek i parkietów w jasnych odcieniach jest również ich codzienna pielęgnacja, tj. fakt, że o wiele łatwiej utrzymać je w czystości.

Zdj. FertigDeska Retro Mroźny Poranek

Wprawdzie kolor jest bardzo istotnym kryterium przy wyborze podłogi, jednak dzisiaj ogromne znaczenie ma dla nas także odporność drewna. ­– Dlatego najczęściej nasz wybór pada na podłogi dębowe – uzupełnia Marta Wypych, architekt wnętrz z Warszawy.

Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest również sposób ułożenia podłogi. Modne do niedawna proste i klasyczne wzory powoli zastępuje znana nam doskonale jodła – zarówno klasyczna, ja i ta bardziej elegancka – francuska. Wraz z nią wraca moda na styl vintage i PRL. Tak ułożoną podłogę chętnie łączy się dziś z odrestaurowanymi meblami czy dodatkami z lat 80.

Zdj. FertigDeska Dąb Color Avorio

Tekst powstał we współpracy z:

 

 

 

 

 

 

 

Biuro Projektowania Wnętrz Krzysztof Ziółkowski

www.krzysztof-ziolkowski.pl

biuro@krzysztof-ziolkowski.pl

tel. 668 383 379

 

Autorska pracownia projektowania wnętrz i przestrzeni, Marta Wypych

www.martawypych.pl

info@martawypych.pl

tel. 603 59 67 59Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.