Japandi, czyli przytulny minimalizm. W tych wnętrzach drewniana podłoga gra główną rolę

Design Experience Dab Color Bianco Jawor Parkiet

Japandi, czyli przytulny minimalizm. W tych wnętrzach drewniana podłoga gra główną rolę

Podobnie jak w stylu skandynawskim, ważna jest nie tylko forma, ale też funkcja. Ale japandi to styl jeszcze bliższy naturze. Dlatego nie ma mowy o użyciu sztucznych tworzyw czy drewnopodobnych materiałów. Co ważne, drewniane lamele, listwy, deski czy belki zdobią również ściany i sufity. Najważniejsza jednak jest podłoga dębowa.

FertigParkiet Jesion Koniak

Określany jako przytulna wersja minimalizmu, japandi łączący japońską powściągliwość  ze skandynawską funkcjonalnością, styl japandi podbił serca inwestorów i architektów. Wnętrza w tej estetyce są spokojne, wygodne, przyjazne mieszkańcom. Sposób aranżacji nawiązuje do idei slow life i wyraża szacunek do natury. Dlatego główną rolę odgrywają naturalne materiały, na czele z drewnem.

Forest legend Dąb Follow the Shadow

Pochwała niedoskonałości

W stylistyce japandi chodzi nie tylko czerpanie z natury, ale docenienie wszystkich jej aspektów: niepowtarzalności, różnorodności, a także pozornej niedoskonałości, zgodnie z popularną w japońskiej kulturze estetyką wabi-sabi. Drewno, które wybieramy do wykończenia wnętrz wcale nie musi być   nieskazitelne. Wręcz przeciwnie, widoczne sęki, pęknięcia czy różnice kolorystyczne to kwintesencja piękna płynącego wprost z natury. Takie podejście wpisuje się również w filozofię zrównoważonego rozwoju i wyraża proekologiczną troskę. Ta sama filozofia leży u podstaw naszej kolekcji podłóg  Zero Waste. Tworzy ją 10 dekorów, których wybarwienia oraz nazwa odnoszą się do unikalności natury. Znajdziemy tu np. subtelny niczym obłok Dąb Cloud, jak i głęboki, inspirowany kolorem ziemi, brązowy Dąb Zenith. Podłogi z tej kolekcji idealnie wpisują się w styl japandi. Na ich powierzchni odkryjemy bogaty rysunek słojów, wyraźne sęki, pęknięcia. To wyraz poszanowania dla surowca oraz postawienie akcentu na jego naturalne cechy, których nie traktuje się jako skazę, ale eksponuje i przekuwa w zalety.

Zero Waste Dąb Organic

Drewniana podłoga na lata

Kolejną dominantą stylu japandi jest kolorystka oparta na palecie barwy ziemi. To złamane biele, beże, szarości, ale także typowe dla estetyku Dalekiego Wschodu  brązy i czerń, które kreują intymny klimat, sprzyjający wyciszeniu. Wybierając podłogę możemy śmiało postawić na dekory o głębokim wybarwieniu jak czarny dąb albo też z dobrym efektem łączyć ciemne z jasnymi. Wysmakowaną kompozycję z drewnem stworzą charakterystyczne dla konwencji plecionki, naturalne tkaniny, ceramika i kamień. Niezależnie od tego czy na podłogę wybierzemy parkiet, deski o długości 160 cm (jak w kolekcji Zero Waste) czy będzie to długa deska dębowa  z kolekcji Luxury 220, możemy mieć pewność, że podłoga posłuży nam przez lata. A także o to chodzi w stylu japandi – wybieramy materiały trwałe i jakościowe, z możliwością odnowienia, kiedy to konieczne. Taką gwarancję dają nasze podłogi drewniane, rekomendowane również na ogrzewanie podłogowe. Ich powierzchnia zabezpieczona jest ekologicznym olejowoskiem, lakierem lub innowacyjną powłoką Fusion Hybrid, która znacząco zwiększa wytrzymałość podłogi na mechaniczne uszkodzenia, a w razie potrzeby możliwa jest miejscowa renowacja. Wszystkie produkty są pełni ekologiczne. Chronią drewno, a przy tym podkreślają jego naturalne cechy.

FertigDeska Chevron Dąb Color Como