Nie straszne jej dzieci, zwierzęta czy szpilki – jak wybrać drewnianą podłogę do zadań specjalnych?

FP JKL Jesion Koniak bl 1

Nie straszne jej dzieci, zwierzęta czy szpilki – jak wybrać drewnianą podłogę do zadań specjalnych?

Wystarczy najpierw wybrać odpowiedni, szczególnie twardy gatunek drewna, który cechuje ponadprzeciętna odporność na zadrapania, wgniecenia czy ścieranie. Szczególnie rekomendowane są tu jesion z rodzimych gatunków i jatoba, merbau czy doussie z gatunków egotycznych. Dobrym przykładem zastosowania  takich gatunków drewna może być tor rowerowy z drewna doussie w Monachium w Bawarii. Skoro sprawdza się przy takich ekstremalnych obciążeniach, to pomysłowy maluch czy pazurki domowego pupila nie będą stanowiły dla niego zagrożenia.


Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego zabezpieczenia drewna, które dodatkowo wzmocni nawierzchnię i uczyni ją jeszcze trwalszą. 
- W sytuacji, gdy liczymy się z możliwością miejscowego uszkodzenia podłogi warto zabezpieczyć powierzchnię coraz bardziej popularnym olejowoskiem a nie tradycyjnym lakierem. Podyktowane jest to szczególnie możliwością miejscowej renowacji podłogi – radzi Janusz Gawiński, kierownik firmy Jawor-Parkiet. 


To nie jedyna zaleta olejowosku – jest on w 100 proc. naturalny, ponieważ wytwarzany jest na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych. Nie blokuje porów drewna, dzięki czemu oddychający surowiec wpływa na tworzenie korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Nie tworzy na powierzchni cienkiej warstwy ale wnika w strukturę drewna, nadaje podłogom aksamitny połysk i subtelnie podkreśla naturalny rysunek i barwę drewna.