ARCHITEKT RADZI: Parkiet jodełka na podłodze – kiedy zdecydować się na takie ułożenie parkietu?

Fwd- zdjęcie.jpeg

ARCHITEKT RADZI: Parkiet jodełka na podłodze – kiedy zdecydować się na takie ułożenie parkietu?

Parkiet w jodełkę nadaje wnętrzu elegancki charakter, dodaje klasy. Często stosuje się takie ułożenie w apartamentach w odnawianych kamienicach, gdzie np. nie udało się zachować pierwotnej posadzki. W wysokich wnętrzach, w których występują historyczne okna (często łukowe) lub drzwi opaskowe z płycinami oraz bogate detale historyzujące, parkiet w jodełkę sprawdzi się z pewnością, nadając pomieszczeniu wytwornego charakteru. Wnętrze może być urządzone w stylu retro lub wręcz bardzo nowoczesnym – tu nie ma zasady. Aczkolwiek, aby rezultat był satysfakcjonujący, należy przemyśleć nie tylko samo wykonanie jodełki, ale pozostałe elementy wyposażenia takiego wnętrza.

Ostatnio zrealizowaliśmy w Gliwicach mieszkanie w starej kamienicy, gdzie do nowocześnie i minimalistycznie aranżowanego wnętrza, pełnego złamanych bieli i szarości, wybraliśmy z inwestorem klepki dębowe właśnie w układzie jodełkowym. Podłoga bardzo dobrze przełamała wnętrze. Dlatego nie bałabym się zastosowania jodełki nawet w wyjątkowo nowoczesnych aranżacjach. Jednak przy takim rozwiązaniu pozostałe elementy wystroju i aranżacji powinny być raczej powściągliwe, stanowić jedynie tło, aby wyeksponować drewniany, dość „bogaty” wzór jodełki. Nie polecam takiego ułożenia do małych i niskich przestrzeni czy wnętrz z wieloma elementami rzucającymi się w oczy, gdyż można uzyskać wrażenie chaosu i ciężkości.

Gdy już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pozostaje wybór jodełki – sposobu jej ułożenia i gatunku drewna. Najczęściej spotykana jest jodełka klasyczna. Rzadziej, bardziej wyrafinowana i wymagająca od wykonawcy, jodełka węgierska (w Polsce zwana francuską), w której krótsze boki są przycięte pod kątem zwykle 45’ lub 60’, tworząc jakby grot strzały. To rozwiązanie bardzo efektowne, choć, niestety, dużo droższe.

Jodełkę klasyczną możemy kłaść pojedynczo lub podwójnie. Ułożenie podwójne ułatwia co prawda wykonanie podłogi, ale to pojedyncze da bardziej delikatny i wyrafinowany efekt. Parkiet jodełka może być położona w sposób tworzący pasy równolegle do ścian pomieszczenia (jodełka ukośna), wtedy poszczególne deski dochodzą do ścian pod kątem i muszą zostać przycięte, co jest pracochłonne. Często stosuje się prostszy układ, gdzie pasy idą wzdłuż pomieszczenia pod kątem 45 stopni. Wszystko zależy od samego wnętrza i jego geometrii. Parkiety układane we wzory takie jak min.: jodełka czy jodełka francuska wymagają klejenia do podłoża, dlatego trzeba mieć to na uwadze przy wyborze takiego rozwiązania. Warto również zdecydować się na doświadczoną ekipę wykonawczą.

Same deski mogą mieć różne proporcje, te bardziej smukłe dadzą efekt delikatności i lekkości. Takie też częściej spotkamy w starych polskich kamienicach i mieszkaniach. W nowoczesnym wnętrzu można poeksperymentować z wielkościami. Szczególnie ciekawie wygląda jodełka francuska z dość szerokich elementów podłogi. Jeśli chodzi o gatunek drewna, z którego może być wykonany parkiet, to dąb będzie rozwiązaniem tym najbardziej tradycyjnym. Pięknie wygląda w wersji olejowanej i szczotkowanej, jednak możliwości wykończenia podłóg jest wiele i wszystko zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy. Jedynie należy pamiętać, że sama jodełka nadaje podłodze już pewien wzór, dlatego bardzo dekoracyjne drewno z mocnym usłojeniem i przebarwieniami powinno być stosowane z wyczuciem. Bardziej bezpieczne będą więc gatunki o spokojnym charakterze.

Tekst został przygotowany przez Pracownię Architektoniczną AJ Forms Anna Jaszkaniec. www.ajforms.pl