ARCHITEKT RADZI: Styl skandynawski czy egzotyczny – jak dobrać podłogę do wnętrza i charakteru mieszkańców

FD_Merbau_Elegance.jpg

ARCHITEKT RADZI: Styl skandynawski czy egzotyczny – jak dobrać podłogę do wnętrza i charakteru mieszkańców

Kluczowym wyznacznikiem obu stylów jest dobór kolorów. We wnętrzach inspirowanych mroźną Skandynawią przeważają jasne barwy oraz różne odcienie bieli i szarości. Dzięki nim pomieszczenia optycznie wydają się większe i przestronniejsze. W tego rodzaju aranżacjach dominują materiały naturalne, takie jak drewno, kamień czy cegła, które odzwierciedlają styl życia Skandynawów w zgodzie z naturą.

W aranżacjach w stylu skandynawskim najlepiej postawić na podłogę drewnianą, wykonaną z jasnego gatunku drewna, np. jesionu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ułożenie desek bielonych, których wyjątkowy kolor uzyskuje się poprzez zastosowanie białego lakieru podkładowego lub białego olejowosku. Ciemne podłogi również będą dobrym rozwiązaniem, jeśli zestawimy je z jasnymi meblami i dodatkami. Aby jasna podłoga harmonijnie komponowała się z wystrojem wnętrza, najlepiej jest wykończyć ją białą listwą, ale sprawdzi się również listwa w kolorze desek.

Stylu skandynawskiego nie powinny obawiać się rodziny z dziećmi, który mógłby wydawać się nieodpowiedni ze względu na wszechobecną biel. Surowe wnętrza, proste formy i brak niepotrzebnych bibelotów ułatwiają utrzymanie porządku. Styl skandynawski z pewnością wybiorą osoby ceniące prostotę, harmonię i kontakt z naturą.

Zaletą stylu egzotycznego jest nieograniczona paleta kolorów, którymi możemy operować wedle uznania. Przeważają jednak barwy ciepłe – od słonecznej żółci do bursztynowego mahoniu. Orientalny charakter wnętrza podkreśli podłoga wykonana z egzotycznych gatunków drewna – takich jak doussie, merbau, jatoba czy orzech. Ich bogate usłojenie oraz zróżnicowana barwa wyeksponują naturalność wystroju. Egzotyczne gatunki drewna z reguły są twardsze i odporniejsze niż rodzime, dlatego sprawdzą się w nawet bardzo eksploatowanych pomieszczeniach. W orientalnym wystroju warto rozważyć zastosowanie mozaiki – takie ułożenie podłogi wpasuje się w ozdobny charakter wnętrza.

Już za pomocą dodatków możemy modyfikować aranżacje według własnego pomysłu. Zgromadźmy elementy wystroju kojarzące się z miejscem na świecie, które nas inspiruje: mogą to być wzorzyste tkaniny, obrazy, zdjęcia, figurki lub meble w stylu kolonialnym. Styl egzotyczny skierowany jest do osób lubujących się w barwnych i różnorodnych wnętrzach, które odpoczywają najlepiej wtedy, gdy wokół nich dużo się dzieje.

 

Tekst został przygotowany przez Biuro Projektowania Wnętrz Krzysztof Ziółkowski
www.krzysztofziolkowski.pl
biuro@krzysztofziolkowski.pl
tel. 668 383 379