ARCHITEKT RADZI: Przewaga podłóg naturalnych nad laminowanymi

CI Dab Color Rosolare bl

ARCHITEKT RADZI: Przewaga podłóg naturalnych nad laminowanymi

Przewagę podłóg naturalnych nad sztucznymi da się zamknąć w jednym zdaniu: drewno to estetyka, bezpieczeństwo, oszczędność, komfort i użyteczność. Drewniane podłogi bez wątpliwości wizualnie prezentują się o wiele lepiej. Naturalne właściwości surowca, jego niepowtarzalny wygląd sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i szlachetne. Wybór podłóg naturalnych jest bogaty i różnorodny. Do dyspozycji mamy rozmaite wariacje dotyczące powierzchni (szczotkowanie, fazowanie, olejowanie, lakierowanie itp.), a także wiele tonacji i wybarwień, dzięki czemu dostosowanie podłogi do zindywidualizowanych potrzeb nie jest problemem. To wszystko sprawia, że drewno jest synonimem komfortu i wyczucia stylu.

Podłogi naturalne są też dobrym rozwiązaniem dla alergików oraz dla rodzin z małymi dziećmi. Powierzchnia parkietów jest antystatyczna – drewno „oddycha”, dzięki czemu jonizuje powietrze i podłogi te nie elektryzują się oraz nie przyciągają kurzu i roztoczy.

Nie bez znaczenia jest również to, że naturalne podłogi to inwestycja na długie lata – można je nawet kilkukrotnie regenerować, są odporne na uszkodzenia, posiadają ponadto bardzo długi okres gwarancyjny. Parkiet będzie też idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy zwierząt – olejowanie umożliwia miejscową regenerację, co w przypadku podłóg sztucznych jest niewykonalne.

Podłogi drewniane cechuje również niebywała użyteczność – drewno posiada naturalną zdolność absorbowania, a w porze suchej „oddawania” wilgoci, dzięki czemu parkiet wspomaga regulację mikroklimatu pomieszczenia. Należy też podkreślić, że dwuwarstwowa konstrukcja desek i parkietów umożliwia cyrkulację powietrza, dzięki czemu drewno, ułożone na ogrzewaniu podłogowym, jest cieplejsze i przyjemniejsze dla stopy niż panele laminowane.

Parkiet to jednak przede wszystkim nieprawdopodobny komfort – drewno jest naturalnie cieplejsze, miłe w dotyku i, w przeciwieństwie do syntetyków, tłumi dźwięki i odgłos kroków. Różne stopnie twardości, niebywała odporność na ścieranie i kurczliwość umożliwiają stosowanie go w wielu pomieszczeniach i aranżacjach.

 

Tekst został przygotowany przez Pracownię Architektoniczną Jowity Pietraszkiewicz

http://www.jowitapietraszkiewicz.pl

jowitapietraszkiewicz@o2.pl

tel. 601-312-620