Trendy na 2017 rok: jak modnie wybrać podłogę do domu lub mieszkania? [Cz. 2]

220_Retro_Szary_Szkwal.jpg

Trendy na 2017 rok: jak modnie wybrać podłogę do domu lub mieszkania? [Cz. 2]

W pogoni za naturą

W dzisiejszych czasach na popularności zyskują nie tylko piękne, lecz także ekologiczne rozwiązania w aranżacji wnętrz. Widać to doskonale na przykładzie naszych własnych domów ? Inwestorzy dużo chętniej niż kiedyś decydują się na użycie naturalnych, szlachetnych materiałów, w tym drewna ? tłumaczy Marta Wypych. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro wnętrza w stylu eko są obecnie wyjątkowo popularne na Zachodzie.

Nie inaczej jest w polskich domach, gdzie coraz częściej  spotyka się stylizacje loftowe, marynistyczne, skandynawskie czy rustykalne. Tego typu aranżacje dobrze komponują się z podłogami stworzonymi tak, by uwydatniać piękno naturalnego surowca. Charakterystyczny rysunek drewna można podkreślić, poddając podłogi procesowi szczotkowania, zaś bardzo popularny jeszcze do niedawna lakier UV zostaje stopniowo zastąpiony przez oleje i olejowoski. ? Takie wykończenie powierzchni podłogi daje jej przede wszystkim ?naturalny look? ? eksponuje charakterystyczne dla gatunku nierówności, dzięki czemu uzyskujemy zupełnie inne załamanie się światła ? wyjaśnia Krzysztof Ziółkowski. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego coraz częściej decydujemy się na zabezpieczenie naszych desek i parkietów w taki sposób. Zależy nam też, by naprawa uszkodzonej miejscowo podłogi była możliwa w każdym momencie. Mamy bowiem świadomość, że to pozwali nam  w przyszłości zaoszczędzić na kupnie i wymianie materiału.

Przykładem wyjątkowo modnych ostatnio stylizacji są również podłogi postarzane. Trend ten jest szczególnie zauważalny podczas światowych targów wnętrzarskich,  gdzie tego typu deski można zobaczyć od niedawna. Jednym z celów procesu produkcji takich podłóg jest to, żeby efekt wieloletniej eksploatacji surowca był oddany w nich jak najwierniej. Najchętniej w ten sposób stylizuje się drewno dębu, które naturalnie starzeje się, zachowując przy tym swoją trwałość i wytrzymałość. W dalszej fazie produkcji poddaje się je szeregowi procesów, które mają na celu imitację niedoskonałości ręcznej obróbki surowca. Ręczne heblowanie, intensywne szczotkowanie czy piłowanie to jedynie niektóre z nich. Wiele jest też możliwości zmiany naturalnej barwy surowca. Na rynku mamy obecnie różnorodne warianty kolorystyczne podłóg postarzanych ? od ciemnych, przez bielone, po nawet te, nasycone szarością lub brązem.

 

Zdj. Luxury Retro Szary Szkwał

Dlaczego wybieramy inaczej?

Istnieje jeden główny czynnik, który wypływa na zmieniające się trendy w polskim wnętrzarstwie ? fakt, że kupujemy coraz bardziej świadomie. ? Już od jakiegoś czasu widzę, że wzrasta świadomość klientów, że na podłodze nie warto oszczędzać, oraz że opłaca się inwestować w naturalne materiały, których standard jest dużo wyższy ? zauważa Dominika Ponikła, z gdańskiej pracowni projektowej DOM.ini. Również producenci wysnuwają podobne wnioski. Obserwowany przez lata rynek wskazuje, że nasz gust znacznie się zmienił. Stale rośnie natomiast nasza świadomość w zakresie wnętrzarstwa, jak również trendów obowiązujących w tej branży. Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jest prosta ? stajemy się społeczeństwem coraz bardziej zamożnym, toteż częściej korzystamy z porad architektów i projektantów wnętrz. Chętniej sięgamy również po prasę branżową, a  wizualizacje, które można znaleźć w Internecie, coraz częściej nas inspirują.

 

Tekst powstał we współpracy z:

DOM.INI Pracownia Projektowa Dominiki Ponikły

www.dom-ini.pl

tel. 606-310-838

Autorska pracownia projektowania wnętrz i przestrzeni, Marta Wypych

www.martawypych.pl

tel. 603-59-67-59

Biuro Projektowania Wnętrz Krzysztof Ziółkowski

www.krzysztof-ziolkowski.pl

tel. 668-383-379