Styl scandi – design, który idzie w parze z funkcjonalnością

Przedpokój.jpg

Styl scandi – design, który idzie w parze z funkcjonalnością

Surowe krajobrazy Północy urzekają śnieżnobiałymi liniami horyzontu i niepowtarzalnym klimatem. To właśnie one i typowo skandynawski, minimalistyczny styl życia zainspirowały jedną z warszawskich projektantek do stworzenia wnętrza, w którym klasyka i prostota spotykają się z niesztampowymi rozwiązaniami architektonicznymi.

- Skandynawowie są minimalistami, którzy szczególnie cenią sobie dobry design. Nie lubią otaczać się zbędnymi przedmiotami, a te pieczołowicie wyselekcjonowane, które znajdują się w ich przestrzeni, muszą tworzyć przemyślaną i spójną całość. Dla architekta dużym wyzwaniem jest więc stworzenie wygodnego miejsca, które ma być dopracowanym w szczegółach, nienachalnym tłem dla życia rodzinnego – zdradza Marta Wypych – właścicielka biura projektowego, która w ostatnim czasie zajęła się aranżacją dwupoziomowego, ponadsiedemdziesięciometrowego mieszkania na warszawskiej Białołęce.

Oryginalność, która płynie z natury

W projekcie postawiono na ponadczasową szlachetność naturalnych materiałów. Surowym i monochromatycznym wnętrzom przytulności dodają kamień i tkaniny – delikatne lny i grube wełny. Całość ociepla idealnie dopasowana podłoga – dwuwarstwowy FertigParkiet Color Inspiration Dąb Color Avorio od Jawor-Parkiet. Zabezpieczona olejowoskiem, delikatnie odbija światło, podkreślając niebanalne piękno naturalnego surowca. Wybór takiego sposobu wykończenia to nie tylko oryginalny efekt w stylu eco, lecz także gwarancja funkcjonalności. Olejowosk, wnikając w strukturę drewna, świetnie chroni powierzchnię podłogi, ale też umożliwia jej miejscową regenerację. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań należących do rodzin z małymi dziećmi czy zwierzętami.

Lekkość ponad podziałami

Skandynawskie wnętrza – jasne i świetliste – stwarzają wrażenie wyjątkowej przestronności. Aby jeszcze bardziej wyeksponować ten niebagatelny efekt, na podłodze zastosowano jeden materiał. To pozwoliło uniknąć podziałów i wizualnego strefowania i sprawiło wrażenie jeszcze większej powierzchni. Ułożenie parkietu w jodełkę ukośną, prowadzącą od wejścia w głąb mieszkania dodało spokojnym wnętrzom subtelnej dynamiki. Białe ściany z kolei, odbijając światło, nadają pomieszczeniom lekkości. To właśnie wiele źródeł światła umownie strefuje całą przestrzeń, dzięki czemu mieszkanie nie traci finezji i przytulności. Efekt ten podkreśla zastosowanie tego samego odcienia lakieru dla listew przypodłogowych i drzwi, dzięki czemu uzyskano eleganckie połączenie z opaskami ościeżnic. Postawiono na klasyczną biel, co spowodowało, że listwy nie skracają optycznie ścian, a drzwi nie zwracają na siebie uwagi.