Podłogi postarzane – nowa technologia w retro stylu

Luxury_Retro_Stary_Mlyn.jpg

Podłogi postarzane – nowa technologia w retro stylu

W pogoni za naturą

Naturalne starzenie się drewna jest procesem trwającym wiele lat. Pod wpływem rozmaitych czynników powierzchnia surowca zmienia delikatnie swoją barwę. Pod wpływem eksploatacji pojawiają się szczeliny, rysy, wgniecenia, ślady po uszkodzeniach mechanicznych.

Na finalny wygląd podłóg w stylu retro wpływ mają zarówno zastosowane przy ich produkcji substancje, jak i celowe mechaniczne procesy obróbcze. Najbardziej satysfakcjonujące efekty osiąga się, postarzając te gatunki drewna, które starzeją się, zachowując swoją naturalną trwałość i wytrzymałość. Najbardziej popularnym jest klasyczny dąb. Charakteryzuje się on bogatym układem słojów oraz naturalnymi przebarwieniami. Proces postarzania podłóg przebiega wieloetapowo. W pierwszej kolejności gotowy do obróbki mechanicznej materiał poddawany jest struganiu wstępnemu. Następnie tak przygotowane deski zostają przycięte do finalnego wymiaru.

Aby deski z powodzeniem naśladowały piękno starego drewna, musimy pamiętać o tym, by uszkodzenia te wyglądały bardzo naturalnie. Najpopularniejszą z metod jest niewątpliwie szczotkowanie. Za pomocą szczotek zdejmuje się miękkie części słoja, tak aby na desce pozostały tylko elementy twarde. Szczotkowanie podkreśla też piękny, naturalny rysunek słojów i pozwala wydobyć typowy dla surowca układ włókien. Zabieg ten sprawia ponadto, że podłoga będzie odporniejsza na ścieranie, a jej struktura – przyjemna w dotyku.

Ręczna faza V4 daje efekt wgłębień na łączeniu poszczególnych elementów podłogi

Barwa surowego piękna

Kolejny krok w fabrycznym postarzaniu podłóg to barwienie. Na jego finalny efekt wpływ ma odpowiedni dobór surowca. Gdy wybierzemy drewno, które cechuje się wysoką zawartością elementów łatwo wchodzących w reakcje chemiczne, z łatwością uzyskamy pożądany efekt kolorystyczny.

Charakterystycznej dla gatunku, surowo-szlachetnej barwy podłoga nabiera już w momencie zakończenia procesów mechanicznego uszkadzania. Możliwości zmiany naturalnego koloru jest wiele. Producenci chętnie wykorzystują rozmaite techniki zmiany odcienia surowca. Dzięki temu podłoga staje się oryginalna i niepowtarzalna.

Po barwieniu deski trafiają następnie na linię do olejowania, gdzie ich powierzchnia zabezpieczana jest transparentnym, naturalnym olejowoskiem, który wnika w strukturę drewna, chroniąc ją przed zarysowaniami oraz zniszczeniem.

Nieregularna faza i poziome ślady po pile nadają podłodze bardzo rustykalnego charakteru

Doskonale niedoskonała podłoga przez lata

W celu zapewnienia dodatkowej ochrony krawędzi i szczelin przed wilgocią, zaraz po montażu trzeba zabezpieczyć podłogę impregnatem z profesjonalnej linii pielęgnacyjnej. Aby móc przez długie lata cieszyć się  pięknem postarzanej podłogi, należy również pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ich codziennej pielęgnacji. Są one jednakowe dla wszystkich desek i parkietów wykonanych z naturalnego surowca. Po zamontowaniu podłogi warto unikać nadmiernych obciążeń mechanicznych, systematycznie usuwać zanieczyszczenia, stosować miękkie obuwie oraz filcowe podkładki pod meble i używać tylko delikatnych zmiotek i odkurzaczy z miękką końcówką.

Fot. Luxury Retro Stary Młyn