W czym tkwi sęk? Czyli nasze sposoby na spójną podłogę

IMG_9046.JPG

W czym tkwi sęk? Czyli nasze sposoby na spójną podłogę

Jak wydzielić strefy w mieszkaniu, by cieszyć się jego funkcjonalnością? Jak połączyć podłogę drewnianą ze schodami czy wyjściem na taras? Jak wkomponować drewno w beton czy kamień? I odwieczny problem – jak to zaplanować i kto za to odpowiada? Parkieciarz czy projektant? 

Na te i inne pytania odpowiadaliśmy podczas ostatniego już w tym roku webinaru Jawor-Parkiet. Gościem Sebastiana Sklepika, specjalisty ds. architektów i projektantów wnętrz Jawor-Parkiet był Michał Stawski – właściciel salonu sprzedaży  Studio Podłóg Z53 oraz Jawor-Parkiet Lublin.

Dylatacje w podłodze drewnianej

Nieodłącznym elementem podczas różnego rodzaju połączeń z wykorzystaniem podłogi drewnianej są dylatacje, czyli małe przerwy pomiędzy materiałami. Wyróżniamy kilka rodzajów dylatacji, do głównych można zaliczyć dylatacje w przejściach oraz tzw. obwodowe, czyli w pobliżu ścian. Należy pamiętać, że drewno jest materiałem higroskopijnym, co znaczy, że zwykle latem pochłania wilgoć z otoczenia, a zimą tę wilgoć oddaje. Efektem tego zjawiska może być puchnięcie podłogi, które może wpłynąć na powstawanie nierówności i finalny efekt estetyczny. Zabezpieczeniem przed tym procesem są podłogi dwuwarstwowe, które dzięki warstwie przeciwprężnej są znacznie bardziej wytrzymałe. Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że drewno jako materiał naturalny, zawsze delikatnie pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza. Dlatego właśnie dylatacja jest niezbędna i powinna wynosić od 1 do 1,5 cm, natomiast przy połączeniach drewno - ceramicznych od 5 do 7 mm. Przy mniejszych pomieszczeniach, np. 20m2 - szczelina może wynosić 2-3 mm.

1) Dobre połączenia, czyli jakie?

Do uzupełnienia dylatacji, wykorzystuje się zwykle korek lub różnego rodzaju wypełniacze. Główną zaletą korka jest jego wygląd, zbliżony do drewna. Jednak, aby cieszyć się jego estetyką przez lata, należy go odpowiednio zakonserwować, np. olejem lub lakierem. Korek dzięki takiemu zabiegowi, stanie się odporny na zabrudzenia i uszkodzenia.

2) Pomyśl o tym zawczasu. Czyli skomplikowane połączenia.

Podstawą dobrze wykonanego projektu, zawsze jest profesjonalny parkieciarz, który nierzadko musi wykazać się stolarskimi umiejętnościami. Także dzisiejszy dostęp do materiałów ułatwia pracę. Jak więc sprawnie połączyć schody z podłogą? Jednym z rozwiązań jest tzw. deska startowa + nosek – materiał również produkowany w Jawor-Parkiet. Inną możliwością jest wykonanie schodów, z tego samego materiału co podłoga. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań, może okazać się wybarwienie użytego materiału pod kolor podłogi. Wszystkie rozwiązania są dobre i tak naprawdę, to na który z nich się zdecydujemy jest kwestią naszego gustu.

3) Projekt to podstawa 

To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który parkieciarzom przysparza wielu trudności. To jak będą wyglądały połącznia podłóg w naszym domu, należy zaplanować już na etapie projektu. Powinniśmy zastanowić się, czy wykorzystamy do tego wypełniacz, czy może listwy dylatacyjne. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe. Trzeba pamiętać, że wolna przestrzeń pomiędzy wylewką, a HS-em, nie powinna wynosić więcej niż 14-15 mm. Warto wiedzieć, że ogrzewanie powinno znajdować się na całej płaszczyźnie podłogi. Stosując połączenia ceramiczne, należy zwrócić uwagę na precyzyjne docięcia materiału, by finalnie podłoga tworzyła piękną całość.

Zachęcamy też do zapoznania się z naszym wcześniejszym poradnikowym tekstem dotyczącym zagadnienia dylatacji, który znajdziecie tu: https://jawor-parkiet.pl/645/inspiracje/porady-techniczne/wood-you-know-czyli-wszystko-co-chcialby-wiedziec-o-podlogach-drewnianych-cz.-ii-dylatacja.html