Inicjatywy lokalne

Nie tylko nowe serce …

Nie tylko nowe serce …

14-letni Kuba Kowalczyk ze Zmyślonej w gminie Siemkowice, po ponad roku czasu, który spędził w Centrum Zdrowia Dziecka, otrzymał najcenniejszy dar – dar życia w postaci nowego serca. Gdy w mediach pojawiła się prośba o pomoc w wyremontowaniu domu chłopca, Jawor-Parkiet postanowił przyłączyć się do inicjatywy.

Dom dla Kuby

Szczęśliwy finał historii chłopca okupiony jest jednak dramatyczną drogą. Najpierw zmarł jego 9-miesięczny brat Kacperek. Później okazało się, że Kuba potrzebuje przeszczepu serca i musi zostać do tego czasu w szpitalu. Ojciec chłopca postanowił wyremontować dom rodzinny, aby Kuba mógł w nim wracać do zdrowia. Jednak w czasie remontu zniszczeniu uległa ściana nośna i dom trzeba było budować od nowa. Niestety, kilka dni przed minionymi Świętami Bożego Narodzenia tata Kuby nieoczekiwanie zmarł i nie dane mu było dokończenie prac nad domem, ani doczekać operacji syna.

Pomocna dłoń
Po śmierci pana Zbyszka rodzinę Kowalczyków otoczyli ludzie dobrej woli. Sąsiedzi i znajomi rodziny, którymi wstrząsnęła historia postanowili pomóc za wszelką cenę: zorganizowali zbiórkę pieniężną, kwestę w kościele, samodzielnie i dobrowolnie wyremontowali dom. Okoliczne szkoły również nie pozostały obojętne na los chłopca: przeprowadzono loterię oraz zbiórkę środków z przeznaczeniem na remont domu. Nasza firma również dołożyła tu swoją cegiełkę.
 – Nie mogliśmy pozostać obojętni na los Kuby. Wierząc w korzystny wpływ drewna na zdrowie, postanowiliśmy przekazać chłopcu i jego mamie nasze drewniane podłogi, które zostały zamontowane w ich domu – powiedział Janusz Gawiński, kierownik firmy Jawor-Parkiet.
Drewniane podłogi są nie tylko antyalergiczne, ale też nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi roztoczy. – Wybraliśmy twarde drewno jesionu ze względu na jego ponadprzeciętną wytrzymałość. Podłogi te z pewnością posłużą im przez długie lata – dodaje.

Przeszczep i rekonwalescencja
Przeszczep serca dla Kuby to była pierwsza taka operacja przeprowadzona w historii warszawskiego szpitala. Rekonwalescencja Kuby trwa już kilka miesięcy. W czasie, gdy chłopiec wracał do zdrowia po operacji, w jego domu trwał remont. Zaangażowali się w niego szczególnie uczniowie szkoły budowlanej w Wieluniu, rodzina oraz sąsiedzi. Dziś Kuba ma się lepiej, coraz częściej bywa w domu. Bardzo ważne dla zdrowia Kuby jest to, by był on czysty i pozbawiony substancji, które mogą wywoływać alergie. Mamy więc nadzieję, że korzystnie regulujące domowy mikroklimat podłogi drewniane również przyczynią się do szybszego powrotu chłopca do zdrowia.

Zdj.: Flickr.com/ Kreg Steppe

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.