Mieszkania o niewielkim metrażu można powiększyć optycznie, kładąc we wszystkich pomieszczeniach podłogę drewnianą. Nie pojawią się wówczas linie podziału, zmniejszające przestrzeń. Trzeba jednak pamiętać, że podłoga drewniana w kuchni i przedpokoju szybciej ulega zniszczeniu, dlatego powinno się wybierać stabilniejsze, twardsze i odporniejsze na wilgoć gatunki, np. doussie, merbau czy też dąb.
W przypadku mieszkań o większym metrażu lub o układzie sugerującym wydzielenie, można podzielić podłogę na kuchenną i salonową. Jeśli w salonie czy jadalni pozostawimy podłogę drewnianą, w kuchni możemy położyć terakotę, gres czy np. granit. Trzeba pamiętać o linii podziału, która warto, żeby powiązana była z punktami wyznaczającymi krawędzie. Mogą to być krawędzie wyspy, półwyspu, narożnik ściany czy zabudowy.
Jeśli powierzchnia mieszkania pozwala na wykonanie jedynie niewielkiego aneksu kuchennego, możemy wzdłuż zabudowy położyć pas gresu czy terakoty, który wydzieli część kuchenną, ale także zabezpieczy podłogę przed zniszczeniem.
Istotne jest w każdym przypadku, aby wysokość podłogi drewnianej oraz łączonej z nią podłogi z kafli były identyczne. Pomiędzy nimi warto także pozostawić cienką linię dylatacji, wypełnioną np. korkiem.
(Na zdjęciu aranżacja z podłogą FertigParkiet Dąb Classic Bielony)
Tekst został przygotowany przez Cat Inside Projektowanie Wnętrz (projekty, doradztwo, realizacje, nadzór).
FAQ: Jaką podłogę wybrać do kuchni otwartej na salon?
Trend otwierania przestrzeni i aranżowania mieszkań w formie połączonych stref kuchni, jadalni i salonu doskonale idzie w parze z designem podłóg wykonanych z długich desek dębowych. Warto przyjąć zasadę, że im większa przestrzeń, tym na większe deski możemy sobie pozwolić. Deski podłogowe z kolekcji FertigDeska mają szerokość 140 lub 150 cm i różne długości w zakresie od 700 do 1500 mm. Superdługie deski Luxury 220 to o długości 2,2 m (a nawet 2,5 m w kolekcji Luxury Maxi), będą nadawały ton przestronnym wnętrzom.
Podłoga drewniana w kuchni otwartej na salon- jak o nią dać, aby zachowała piękny wygląd na lata?
Drewniana podłoga wymaga uwagi i codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim woda, wilgoć, piasek czy drobne kamyki przyniesione z zewnątrz mogą porysować drewnianą podłogę. Dlatego musimy je usuwać niezwłocznie wodę miękką ściereczką, a pozostałe zanieczyszczenia używając miękkich zmiotek oraz odkurzacza z miękką końcówką. Aby podłoga drewniana przez lata niezmiennie zachwycała swoimi naturalnymi walorami, nie można zapomnieć o właściwej pielęgnacji. Odpowiednie do tego środki znajdziemy w ofercie pielęgnatów Jawor-Parkiet. Są one specjalnie opracowane pod kątem konkretnego wykończenia podłogi.
Podłoga drewniana w kuchni otwartej na salon- jak dobrać listwy przypodłogowe?
Aby ułatwić dopasowanie listew przypodłogowych do każdego rodzaju i wybarwienia podłogi Jawor-Parkiet oferuje uniwersalne rozwiązanie, które gwarantuje świetny efekt dla każdej realizacji. To listwy przypodłogowe J-P Flex. Oferta zawiera czternaście różnych formatów i wariantów kolorystycznych, w ramach dwóch kolekcji: J-P Flex Modern i J-P Flex Style.