ARCHITEKT RADZI: Podłoga jasna czy ciemna?

ARCHITEKT RADZI: Podłoga jasna czy ciemna?

ARCHITEKT RADZI: Podłoga jasna czy ciemna?

Umiejętne dobranie odcienia podłogi pozwala na uzyskanie różnych efektów wizualnych: jasne mleczne kolory wprowadzają do wnętrza dużo światła, szarości są chłodne i nowoczesne, kolory cieplejsze wywołują pozytywne emocje, a ciemne czekoladowe brązy kojarzą się z elegancją.

Istotny jest także wybór listew przypodłogowych. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, należy użyć listew w kolorze ścian, natomiast dla optycznego obniżenia pomieszczenia i powiększenia obszaru podłogi należy wybrać listwy przypodłogowe w tym samym lub zbliżonym do podłogi kolorze. Im wyższa będzie listwa, tym wyraźniejszy efekt uzyskamy.

Pomieszczenia w stylu prowansalskim często zestawiane są z podłogami jasnymi, wręcz pastelowymi. Jasne powierzchnie są mniej formalne, rozświetlają wnętrza, pozwalają na dużą ekstrawagancję przy aranżacji mieszkania, gdyż stanowią idealne tło dla wszelkich dodatków. Natomiast ciemna podłoga podkreśli eleganckie wnętrza w stylu kolonialnym, angielskim czy vintage. Będzie stanowiła doskonałe dopełnienie aranżacji w konwencji glamour. Oba rodzaje podłóg – jasna i ciemna – sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych. Zestawiając ze sobą czerń i biel (np. bardzo ciemną podłogę z białymi meblami) nadamy naszemu mieszkaniu wyrazistości.

Z praktycznego punktu widzenia, im podłoga bardziej jednolita i gładka tym bardziej widoczne stają się wszelkiego rodzaju rysy i uszkodzenia na jej powierzchni, dlatego w przypadku intensywnego użytkowania podłóg drewnianych, warto zdecydować się na podłogi postarzane (poddawane procesowi szczotkowania).

W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów podłóg. W przypadku dużych wątpliwości odnośnie wyboru odpowiedniej, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych kolorów i materiałów, którym działanie czasu i człowieka nie ujmuje uroku, przeciwnie, tworzy historię. Możemy wybrać podłogę klasyczną, w kolorze neutralnego średniego brązu (np. deski dębowe lub jesionowe). Podłoga ta ma bardzo uniwersalny charakter, będzie pasować do większości aranżacji wnętrz, a dobranie dodatków do takiej powierzchni nie będzie stanowiło problemu. Klasyka nie wychodzi z mody.

 

Tekst został przygotowany przez Noto Dizajn — pracownia projektowania wnętrz

www.noto-dizajn.plOstatnio dodane
  • /

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.