ARCHITEKT RADZI: Jak modnie urządzić dom pod miastem

ARCHITEKT RADZI: Jak modnie urządzić dom pod miastem

ARCHITEKT RADZI: Jak modnie urządzić dom pod miastem

Elewacje wykończone drewnianymi balami, dach pokryty gontem oraz drewniane okiennice przywodzą na myśl tradycyjne podmiejskie domostwa. Taki dom zasługuje na specjalną uwagę przy aranżowaniu pomieszczeń. Podstawowym surowcem, który powinien znaleźć się w ekologicznym wnętrzu, jest drewno. Meble wykonane z litego drewna wyglądają naturalnie i solidnie. Jeśli we wnętrzu znajdują się elementy konstrukcyjne więźby dachowej czy belki podtrzymujące, można je wykorzystać jako elementy dekoracyjne i oryginalnie powiązać z wystrojem wnętrza, decydując się np. na połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym.

W takim domu nie może także zabraknąć drewnianej podłogi. Drewno szlachetnie się starzeje oraz zapewnia ciepłą i przytulną atmosferę. Najlepiej wybierać podłogi z twardych gatunków drewna, które są odporne na urazy mechaniczne, jak np. jesion, dąb czy gatunki egzotyczne. Drewno jest trwałe, można poddać je renowacji i ma jeszcze jedną zaletę – nie wychodzi z mody.

Styl rustykalny jest przeznaczony dla miłośników naturalnego drewna, wybierzmy zatem deskę podłogową postarzaną z widoczną fazą na krawędziach. Efekt postarzania uzyskiwany jest w procesie szczotkowania, w wyniku którego na powierzchni pojawiają się drobne zagłębienia a rysunek drewna zostaje efektownie wyeksponowany. Wybierając deski barwione olejowoskiem, możemy dobrać kolor, który najbardziej pasuje do wnętrza.

Fot. MassiveParkiet Jesion Elegance Kolor

W domu za miastem jak i w domu w lesie możemy położyć na podłodze deskę o bogatym rysunku drewna i różnorodnym usłojeniu, która nada wnętrzu naturalnego charakteru. Układając ją w tzw. jodełkę, jeszcze bardziej podkreślimy podmiejski klimat. Decydując się na zakup podłogi drewnianej warto zwracać uwagę, czy produkt posiada certyfikat FSC. Oznacza to, że drewno pochodzi z terenu uprawianego w sposób ekologiczny. Jest to szczególnie istotne w przypadku gatunków egzotycznych.

Warto pamiętać, że w przypadku podłóg drewnianych o efekcie końcowym często decydują detale. Np. chcąc powiększyć optycznie przestrzeń, powinniśmy wybrać deski a nie parkiet (ze względu na wielkość poszczególnych elementów) oraz ułożyć je prostopadle do dłuższej ściany pomieszczenia. Natomiast decydując się na wystrój wnętrza w stylu glamour, postawmy na podłogi pokryte lakierem. Błyszczące powierzchnie odbiją światło i sprawią, że pomieszczenie będzie bardzo eleganckie.

Urządzając dom pod miastem warto zadbać o spójność wykończenia np. zastąpić tradycyjne żarówki oszczędnym i ekologicznym oświetleniem ledowym. Doskonale modelują przestrzeń i podkreślają elementy aranżacji wnętrz. Ich dodatkowym atutem jest to, że pobierają mało prądu i mają długą żywotność. Pamiętajmy także o dodatkach. Suszone kwiaty, zioła, kwiaty doniczkowe są jak najbardziej wskazane. Inne elementy dekoracyjne możemy wykonać sami, przerabiając niepotrzebne już nam przedmioty i nadając im drugie życie.

Tekst został przygotowany przez Premiere Design Studio Architektury Wnętrz (projekty, nadzory, realizacje, meble)

ul. Duchnicka 3 bud.5, 01-796 Warszawa 
www.premieredesign.pl

 Ostatnio dodane
  • /

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.