WEBINAR Z TOMASZEM PĄGOWSKIM: Nasze domy, to my

1_Grzegorz Kłoda_Breath Of Masuria_Pszeniczny Łan Dąb Retro Handmade Line i Mazurska Binduga Dąb Retro Han.jpg

WEBINAR Z TOMASZEM PĄGOWSKIM: Nasze domy, to my

2 grudnia 2020 roku odbył się webinar Jawor-Parkiet, pt. Trendy. Podłogi drewniane i co dalej? Gościem Sebastiana Sklepika, Specjalisty ds. architektów i projektantów wnętrz w Jawor-Parkiet, był Tomasz Pągowski - projektant wnętrz i człowiek, który o drewnie wie wszystko. Choć pytanie CO DALEJ ma charakter bardzo uniwersalny, to ostatni rok uczynił je szczególnie aktualnym. Stąd narodził się pomysł, aby o zmianach, które zaszły w naszych domach porozmawiać z gościem specjalnym.

Podczas spotkania dyskutowaliśmy o tym, jak sytuacja pandemiczna w kraju wpłynęła na trendy w architekturze i aranżacji wnętrz. Rok 2020 okazał się rokiem introwertyzmu. Nasze mieszkania, musiały stać się biurem, szkołą i domem w jednym. Jak ocenił Tomasz Pągowski: „Zrozumieliśmy, że mimo trudności, jest to doskonały czas na reset i poznanie siebie, odkrycie naszych relacji z wnętrzem, które codziennie nas otacza, ponieważ ma ono niesłychany wpływ na nasz umysł. Jednak, żeby rozwinąć nasze wnętrza, najpierw musimy rozwinąć siebie i poznać swoje potrzeby”.


Rozwiązania modułowe, kluczem do dobrego samopoczucia

Zdaniem Tomasza Pągowskiego: „Fakt przemienienia domu w biuro, nie zawsze jest dobry dla ludzkiej psychiki. Dlatego, że wcześniej biuro kojarzone było z pracą, a dom z odpoczynkiem i relaksem. Dziś jest zupełnie odwrotnie. Z tych zmian społecznych zrodziła się potrzeba częstych zmian w przestrzeni. Szukamy takich rozwiązań, które będą dobre dla nas, wprowadzą ład w codzienności i dadzą komfort funkcjonowania w domu, biurze czy szkole. W tym kontekście podłoga czy dobrej jakości, mądrze zaprojektowanie meble stanowią bazę, a dodatki pozwalają nam na odrobinę szaleństwa, na szybką odmianę. Dzięki meblom modułowym możemy sobie tę inność, tę nowość zafundować. Wystarczy przemalować ściany i przearanżować ustawienie mebli i funkcjonujemy w nowej estetyce, zyskujemy świeże spojrzenie”.

Dąb Retro Pure Line

Diana Żurek - Akcenty II, Dąb Retro Pure Line

Życie w pięknym kadrze

Przebywanie w zamkniętej przestrzeni skłania do refleksji nad jej estetyką i dopasowywaniem do naszej osobowości. Stąd wynika trend, nazwany stylistyką kadru. Jest to aranżowanie przestrzeni tuż za sobą, budowanie wnętrza zgodnego z indywidualnym stylem, w którym chcemy się czuć szczęśliwi.

Dąb Retro Pure Line Aurora

Aneta Paruzel - Umiłowanie spokoju, Aurora Dąb Retro Pure Line


Co nas czeka w 2021 roku?


•    Natura, która daje poczucie wolności

Ograniczenie swobodnego przemieszczania się pokazało nam, jaką wartością jest nieograniczony kontakt z przyrodą. Miejskie mieszkanie, które często stanowiło bazę wypadową na miasto, w 2020 r. okazało się jedyną przestrzenią do życia.  Jak mówił Tomasz Pągowski: „Jednym z trendów w przyszłym roku będzie nabywanie domów, mieszkań z dostępem do działki, lasów, jezior, albo chociaż z tarasem czy balkonem. Takie miejsca pozwalają złapać oddech i czuć się swobodnie, gdy podczas pandemii zamknięte są miasta i ulice”.  

Pszeniczny Łan Retro Collection

Grzegorz Kłoda - Breath Of Masuria, Pszeniczny Łan Dąb Retro Handmade Line


•    Styl vintage jako eko rozwiązanie

Można powiedzieć, że w projektowaniu, wszystko już było. Dlatego obecnie wskrzeszamy trendy, nadając im nowy kontekst. Meble, podłogi i materiały wykończeniowe, dostają drugie życie. W rozwiązaniach, stawiamy też na ekologię i na recykling, by eliminować ślad węglowy.

Dąb Vintage 1940s Black on Fire                

Maciej Wojak - Smoked Vintage Loft, Dąb Vintage 1940s Black on Fire

 

•    Indywidualizm zamiast etykiet – mieszanie stylów

Rok 2021 będzie rokiem indywidualizmu. Wyzbywamy się etykiet i wprowadzamy do wnętrz własną osobowość. Jak powiedział Pągowski: „Obserwujemy zmianę stylów i mix wszystkiego. Zmieniła się geneza stylu boho. Zmiksował się on z eko, vintage – powstało coś, co kiedyś już funkcjonowało, a wydaje się być ponownie odkryciem czyli mixamach. Tu jednak wszystko zależy od wyczucia stylu, ale  jest wielkie pole do manewru. Przestajemy myśleć w kategoriach modne – niemodne”. Stąd poszukiwanie nowych form wyrazu, jak aranżowanie podłóg w zagłówkach łóżek i ścianach. Tzw. eklektyzm, który pozwala tworzyć niezwykłe melanże, zaskakujące zestawienia oraz intrygujące kompozycje kolorystyczne. Takie podejście do aranżacji otoczenia, pozwala wyrazić siebie.

RETRO COLLECTION PURE LINE COCONUT CHOCLATE

Piotr Pawulski - Męska stodoła, Chocolate Dąb Retro Pure Line


•    Tożsamość lokalna, polski styl

Wciąż trudno mówić o polskim stylu aranżacji wnętrz, nadal możemy w nim dostrzec pewne cechy estetyki narodowej, czy regionalnej.  Tak na przykład wschodnia i południowa cześć Polski chętnie zaopatruje się w podłogi w stylu Retro Collection, które są celowo postarzone i pozwalają nierzadko poczuć bliskość z naturą i powrót do korzeni. Stąd popularność renowacji starych budynków gospodarczych na przestronne domy czy zabudowy w stylu nowoczesnej stodoły. Natomiast zachodnia część Polski, bardziej „miejska” historycznie  to budynki i mieszkania, gdzie przeważa stal, szkło i beton oraz ostre krawędzie.
Tomasz Pągowski jest zdania, że obecnie, w średniozamożnych, polskich domach, nadal pokutuje styl skandynawski – meble rodem z Ikei. Choć styl ten był potrzebny Polakom w latach 90, kiedy rewolucja wnętrzarska pozwoliła oczyścić wnętrza z PRL-owskich bibelotów, teraz jest doskonały czas, by po wielu latach odnaleźć swój własny styl w aranżacji domów, przestać zachwycać się ekstrawertyczną kulturą zachodu i konsumpcjonizmem i stworzyć wnętrze skrojone na swoją miarę.Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.