Jodełka francuska czy klasyczna? Podpowiadamy, czym się różnią i jak dobrać wzór podłogi drewnianej do stylu wnętrza

chevron jkl

Jodełka francuska czy klasyczna? Podpowiadamy, czym się różnią i jak dobrać wzór podłogi drewnianej do stylu wnętrza

Podłoga drewniana ułożona w jodełkę to niekwestionowany wnętrzarski hit. Ten charakterystyczny wzór, o bogatej historii, już od kilku sezonów notuje wielki powrót na salony (i nie tylko). Podbił serca architektów i inwestorów. Uznaniem i popularnością cieszą się zarówno jodełka francuska jak i klasyczna. Czym różnią się od siebie oba wzory? Jak je rozpoznać i na który postawić w aranżacji własnego wnętrza? Podpowiadamy.

Piękną podłogę w jodełkę możemy wykonać szybko i efektownie korzystając z oferty parkietów, jaki desek Jawor-Parkiet. Elementy parkietu oraz deski są odpowiednio przycięte i wykończone już na etapie produkcji. Gwarantuje to sprawny montaż i umożliwia korzystanie z podłogi wkrótce po ułożeniu.  Szeroki wachlarz dekorów pozwala idealnie dobrać podłogę pod względem wybarwienia i rysunku drewna do stylu wnętrza. Co więcej, urządzający mają do wyboru nie tylko tradycyjny parkiet z elementów o niewielkich wymiarach, ale również krótsze deski, które można ułożyć w deseń jodły klasycznej, a nawet długie deski o wzorze jodełki francuskiej. Przyjrzyjmy się bliżej obu wariantom popularnej jodełki oraz sprawdźmy, w jaki sposób uzyskać zamierzony efekt na podłodze.

Chevron – francuski szyk i bogata historia

Jodełka francuska nieodłącznie kojarzy nam się z paryskimi kamienicami, gdzie parkiet ułożony w symetryczny zygzak idzie w parze z wysoki sufitami, sztukateriami, obrazami oraz rzeźbami zdobiącymi wysmakowane wnętrza. To właśnie we Francji ukształtował ten sposób układania drewnianej podłogi. Jodełka francuska powstaje z elementów parkietu, których krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni. Łączone ze sobą precyzyjnie podczas układania tworzą  charakterystyczną strzałkę. Wzór ten znany jest również pod nazwą chevron. Najznamienitszym przykładem parkietu typu chevron oraz potwierdzeniem jego francuskich korzeni są podłogi w holu głównym i Grande Galerie paryskiego Luwru. Podziwiany tam przed wiekami wzór szybko rozgościł się  w podmiejskich pałacach i arystokratycznych kamienicach.

jodełka klasyczna czy francuska

FerigDeska Chevron Dąb Color Como

Drewniana podłoga dla fanów jodełki

Dziś nic nie stracił na swojej popularności. Wręcz przeciwnie. Podłogę w jodełkę francuską chętnie wybierają projektujący oraz urządzający współczesne wnętrza. Gratką dla wielbicieli jodełki francuskiej będzie wybór podłogi z kolekcji Chevron, na którą składa się Chevron Parkiet i Chevron Deska. Wybierając FertigParkiet Chevron, podłogę o wzorze jodełki francuskiej uzyskamy z elementów o wymiarach 415x70 mm lub 405x65 mm, odpowiednio przyciętych na etapie produkcji. Taka podłoga znakomicie sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. Charakter większych przestrzeni świetnie zaś podkreśli FertigDeska Chevron.  To deski (o szerokości od 130 do 150 cm i długości od 440 do 860 mm), których powierzchnia idealnie odwzorowuje parkiet  w jodełkę. Zarówno parkiet jak i deski będę stanowiły perfekcyjną bazę wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, modern classic, vintage czy w stylu kamienicy. Ciekawą propozycją jest jodełka francuska z serii podłóg Retro Collection. Każda deska dębowa z tej kolekcji nosi charakterystyczne ślady obróbki i ręcznej stylizacji, co podkreśla jej rzemieślniczy charakter.

jodełka klasyczna czy francuska

FertigDeska Chevron Dąb Antyk

Jodełka klasyczna - do wnętrz klimacie vintage

Z kolei jodełka klasyczna, nazywana także angielską, przywodzi na myśl estetykę lat 50. i 60.  XX wieku.  To wzór korespondujący ze stylem vintagem. Jego obecna popularność związana jest po części z renesansem klasyków polskiego designu, takich jak słynny fotel 366 projektu Józefa Chierowskiego. Meble znane z okresu PRL-u wracają do naszych domów w postaci odrestaurowanej czy modeli ze wznowionej produkcji w towarzystwie innych evergreenów z tamtej epoki, jak charakterystyczne regały, komody, barki czy kwietniki. Ich idealnym tłem jest tradycyjny parkiet ułożony we wzór jodełki klasycznej. Czym się charakteryzuje? Jodełkę klasyczną tworzą mniejsze lub większe elementy o kształcie wąskich prostokątów. Układane są prostopadle względem siebie: krótszy bok jednego elementu styka się z dłuższym bokiem kolejnego przy samej jego krawędzi. Tak powstaje charakterystyczny szpic, który przypomina swoim wyglądem szeroki grot strzały. Jodła klasyczna jest na równi ponadczasowa, co uniwersalna.

FertigParkiet Chevron Dąb Color Caldo

Klasyczny parkiet w nowoczesnych wnętrzach

Ten wzór za każdym razem przyciąga uwagę. Pomimo swoich klasycznych konotacji znakomicie odnajduje się w nowoczesnych wielofunkcyjnych przestrzeniach. Otwartych strefach dziennych, łączących salon, jadalnię i kuchnię. Znakomicie zaprezentuje się drewniana podłoga o wzorze jodełki klasycznej wykonana z gotowych elementów z kolekcji FertigParkiet (415x70 lub 405x65 mm). Ciekawy, nowoczesny efekt uzyskamy z kolei sięgając po kolekcję krótszych desek Design Experience, przyciętych do długości 590 i 600 mm, a także 750 mm w wersji Design Experience Maxi oraz 900 mm w wersji Design Experience Maxi+. Ułożone prostopadle względem siebie stworzą wyrazisty, nieco przeskalowany efekt jodły klasycznej. Taka podłoga będzie nie tylko eksponować atrakcyjny deseń, ale również kolory i rysunek słojów drewna.

FertigParkiet Dąb Classic