Podłogi drewniane do mieszkania - przepis na ponadczasowe wnętrza w stylu mid-century modern

Design Experience Dab Color Rosolare Jawor Parkiet

Podłogi drewniane do mieszkania - przepis na ponadczasowe wnętrza w stylu mid-century modern

Prasa oraz portale wnętrzarskie to dziś najlepszy barometr aktualnych trendów, a za sprawą mediów społecznościowych możemy na bieżąco śledzić jak zmieniają się nasze wnętrza. Wiele pięknych projektów, które obecnie wychodzą spod kreski architektów oddaje stylistykę mid-century modern. Ten styl rodem z połowy ubiegłego stulecia dziś plasuje się na topie wnętrzarskich trendów.

Wnętrza w stylu mid-century modern - drewno w centrum uwagi

Ray i Charles Eames, Verner Panton, George Nelson, Arne Jacobsen, to tylko niektóre nazwiska projektantów tworzących w latach 50. i 60. XX wieku, które na stałe zapisały się w kanonie designu, a wiele z ikonicznych projektów sygnowanych ich nazwiskami produkuje się nadal. Nie tylko na świecie, ale również  w Polsce był to okres, w którym postały nowatorskie, rozpoznawalne i do dziś cenione formy. Józef Chierowski zaprojektował fotel 366 – obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych oraz najchętniej odnawianych mebli z epoki PRL-u, Roman Modzelewski stworzył projekt fotela RM 58, który w XXI wieku trafił do seryjnej produkcji, a w polskich fabrykach porcelany wytwarzano kultowe już figurki, filiżanki i zastawy. Tak wiele przykładów dobrego designu także dziś chętnie widzianych w nowych wnętrzach, to najlepszy dowód na to, że styl mid-century modern jest ciągle aktualny i nie dziwi jego obecna popularność. Co jeszcze stanowi o ponadczasowości tej konwencji? Przede wszystkim obecność trwałych, jakościowych i wyrazistych materiałów. We wnętrzach pojawia się kamień naturalny, emaliowana stal, lastryko, ale przede wszystkim drewno. Wspólnym mianownikiem wnętrz w tej stylistyce jest podłoga drewniana, w postaci zarówno długich desek jak i parkietu ułożonego w jodełkę.

Zero Waste Dąb Rain

Podłogi drewniane do mieszkania w stylu mid-century modern - jodełka klasyczna to stylowy wybór na lata

Styl mid-century modern to propozycja nie tylko dla wielbicieli designu z połowy ub. wieku. Zachwyci wszystkich, którzy cenią funkcjonalne i zarazem atrakcyjne dla oka wyposażenie. Lekkie, wyraziste, przyciągające wzrok formy krzeseł, foteli, regałów to kwintesencja tego stylu. Jak dobrać podłogę, aby była stosowną bazą dla tak charakterystycznych przedmiotów? Parkiet dębowy ułożony w jodłę klasyczną to idealny wybór. Jego historyczny, a zarazem ponadczasowy wzór harmonijnie połączy wszystkie elementy aranżacji. Oferta Jawor-Parkiet, polskiego producenta podłóg drewnianych daje szeroki wybór dekorów, a także wielkości elementów parkietowych, co pozwoli wydobyć nietuzinkowy klimat aranżacji. Idealny parkiet w jodłę klasyczną do wnętrz w stylu mid-century modern możemy znaleźć w kolekcji FertigParkiet, oferującej mniejsze elementy albo w kolekcji krótszych desek Design Experience, także umożliwiających ułożenie w jodłę klasyczną. W kolorystykę bazującą na spokojnych, neutralnych barwach bieli, beżu i brązu, rewelacyjnie wpiszą się jasne, subtelne dekory jak Dąb Color Caldo czy Dąb Color Luna, pozostawiając miejsce dla nieodzownych jaskrawych akcentów w odcieniach pomarańczu, żółci, kobaltu.

Design Experience Dąb Color Vento

Dębowe deski do mieszkania w stylu mid-century modern – podłoga z charakterem

Kolejnym znamiennym elementem dla wnętrz w konwencji mid-century modern są obłe formy i zaokrąglenia. Widoczne zarówno w bryłach mebli, obramowaniu luster, formie lamp wiszących. W dzisiejszej wersji tego stylu często pojawiają się także łuki architektoniczne. Wszelkie okrągłe, półokrągłe i owalne kształty świetnie przełamie podłoga z prostych długich desek. Deski dębowe z kolekcji FertigDeska Luxury Maxi mają długość 250 cm. Dobrze podkreślą lekkość form i przestronnych charakter wnętrz. Dobierając pasujące wybarwienie warto zwrócić uwagę na dekor Dąb Elegance, który za sprawą niemal symetrycznego rysunku drewna oraz równoległego układ słojów, wydobywa naturalne piękno dębu. Znakomicie skomponuje się z zaokrągleniami krawędzi mebli i wyrazistymi fornirami o głębokiej barwie.

FertigDeska Jesion Bursztyn

Podłogi drewniane oferowane przez Jawor-Parkiet są nie tylko naturalnie piękne i ponadczasowe, ale wyróżniają się wysoką jakością i odpornością na wymogi codziennej eksploatacji. Odpowiednio pielęgnowane będą służyły przez lata. Ich ponadczasowy urok, sprawia, że tak jak wnętrza w stylu mid-century modern, nigdy się nie starzeją i nie wychodzą z mody. Wszystkie deski i parkiety są również rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Podłogi drewniane do mieszkania w stylu mid-century modern -parkiet także na ścianie

Warto wiedzieć, że parkiet lub deski mogą zdobić nie tylko podłogę. Charakterystycznym elementem w aranżacji wnętrz z lat 50. i 60 ub. wieku było stosowanie drewna na ścianie. Taka boazeria, najczęściej z fornirowanej sklejki, we współczesnej wersji stylu może przybrać wyjątkowo atrakcyjną formę parkietu na ścianie. Efektownym wyborem będzie parkiet z kolekcji Vintage Series Jawor-Parkiet. Na każdy z pięciu dekorów, inspirowanych kulturą i designem poszczególnych dekad drugiej połowy XX wieku, składają się trzy rodzaje elementów o zróżnicowanej strukturze wykończenia powierzchni, a więc szczotkowanie, oryginalne heblowanie oraz delikatne ślady po pile. Ta zabawa  fakturami i nieoczywistymi różnicami kolorystycznymi, daje absolutnie niepowtarzalny efekt. W stylistykę mid-century modern znakomicie wpisze się Dąb Vintage 1960’s Touch of Gray, oddający klimat lat 60. ub.w. W tym dekorze kolory beżu są przełamane szarością i refleksami sepii. Świetnie zaprezentuje się na ścianie w salonie lub na wezgłowiu łóżka w sypialni.

FertigParkiet Chevron Dąb Color Caldo