ARCHITEKT RADZI: Podłoga jasna czy ciemna?

FD_Jesion_Elegance_Bielony.jpg

ARCHITEKT RADZI: Podłoga jasna czy ciemna?

Podłogi drewniane jasne, a może ciemne? Z pewnością jest to pytanie, które zadają sobie osoby, szykujące się do remontu. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że umiejętne dobranie koloru pozwala na uzyskanie różnych efektów wizualnych: jasne, mleczne kolory wprowadzają do wnętrza dużo światła, szarości są chłodne i nowoczesne, kolory cieplejsze wywołują pozytywne emocje, zaś ciemne czekoladowe brązy kojarzą się z elegancją. Zatem co sprawdza się lepiej? Jasna czy ciemna podłoga? Jak widać wybór nie jest prosty.

Wykończenie jasnych i ciemnych podłóg 

Bez względu na to, czy podłoga jest jasna, czy ciemna, zawsze należy pamiętać o jej wykończeniu. Istotny jest zatem wybór listew przypodłogowych. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie wydawało się wyższe, należy użyć listew w kolorze ścian. Dla optycznego obniżenia pomieszczenia i powiększenia obszaru podłogi warto wybrać listwy przypodłogowe w tym samym lub zbliżonym do podłogi kolorze. Im wyższa będzie listwa, tym wyraźniejszy efekt uzyskamy, bez względu na to, czy wybraliśmy podłogi jasne, czy ciemne. 

Jasne i ciemne podłogi a style w aranżacji 

Nie trzeba udowadniać, że podłogi drewniane jasne, wręcz pastelowe, kojarzone są z pomieszczeniami w stylu prowansalskim. Jest tak dlatego, gdyż jasne powierzchnie są mniej formalne, rozświetlają wnętrza i pozwalają na dużą ekstrawagancję przy aranżacji mieszkania. Między innymi dlatego stanowią one idealne tło dla wszelkich dodatków. Na przykład w takim wydaniu jasna podłoga i ciemne schody oraz meble prezentują się niezwykle stylowo. 

W przypadku wnętrz w stylu kolonialnym, angielskim czy vintage nie trzeba długo się zastanawiać nad tym, co będzie lepsze: ciemna czy jasna podłoga. Zdecydowanie należy postawić na pierwszy wariant, który jest synonimem elegancji i będzie stanowił doskonałe dopełnienie aranżacji w konwencji glamour. 

Oba rodzaje odcieni – jasna i ciemna podłoga – sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych. Zestawiając ze sobą czerń i biel (np. bardzo ciemną podłogę z jasnymi ścianami i białymi meblami) nadamy naszemu mieszkaniu wyrazistości.

Podłogi postarzane 

Wybór ciemnej czy jasnej podłogi to jedna z pierwszych decyzji, którą należy podjąć, planując aranżację wnętrza. W następnej kolejności warto przyjrzeć się zaletom poszczególnych wariantów i parametrom, o które zadbał producent podłóg drewnianych. Coraz więcej osób decyduje się chociażby na oryginalne podłogi, które są szczotkowane (podczas tego procesu usuwa się miękkie elementy słojów, tworząc w ten sposób subtelne wgłębienia) lub ręcznie heblowane (deski po tym procesie cechują się delikatnie pofalowaną oraz nieregularną powierzchnią). Tego typu jasne i ciemne podłogi drewniane dostępne są między innymi w kolekcji Retro Collection.

W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów podłóg drewnianych jasnych i ciemnych. W przypadku dużych wątpliwości - odnośnie wyboru odpowiedniego koloru - dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie naturalnych dekorów oraz materiałów, którym działanie czasu i człowieka nie ujmuje uroku, a przeciwnie, tworzy historię. Można chociażby wybrać podłogę klasyczną w kolorze naturalnej dębiny lub dębu. Tego typu podłoga ma bardzo uniwersalny charakter, przez co będzie pasować do większości aranżacji wnętrz - również dobranie dodatków do takiej powierzchni będzie bardzo łatwe. Ostateczną decyzję o tym, na jaki wariant się zdecydować - podłogę jasną czy ciemną - i tak należy podjąć w oparciu o swój gust oraz oczekiwania. 

 

Tekst został przygotowany przez Noto Dizajn — pracownia projektowania wnętrz

www.noto-dizajn.pl