Porady

3.png

Jesieniara wie, jak dbać o podłogę drewnianą!

Jesieniara to dziewczyna, której niestraszna jest mgła za oknem, 5 stopni Celsjusza i krótkie dni. Ona wie, jak najlepiej to wykorzystać. Wygodna kanapa, maseczka na twarzy, gorąca herbata i ulubiony serial, to lek na całe jesienne zło. Okres jesienno-zimowy jest ciężki nie tylko dla nas, ale również dla naszych podłóg drewnianych, które muszą znosić konsekwencje kałuży, błota, piachu czy soli. Nie działa to najlepiej na kondycję drewna. Aby tak jak skóra, podłoga drewniana dzielnie znosiła trudy jesiennych dni, warto zafundować jej właściwą pielęgnację z wykorzystaniem dedykowanych „kosmetyków”.

Jaką masz cerę…?
Tak jak to z cerą bywa, może być wrażliwa albo sucha. Z podłogami jest podobnie – są z różnego rodzaju drewna, różnej grubości, wykończone na różne sposoby. Małe spa, tak jak naszej skórze, dobrze im zrobi. Zaczynamy od solidnego oczyszczania. Robimy to na co dzień, choć nie zawsze świadomie dobieramy preparaty. Do podłogi drewnianej lakierowanej przyda się Koncentrat do czyszczenia podłóg lakierowanych Jawor-Parkiet, który służy do bieżącego czyszczenia podłóg drewnianych wykończonych lakierami, lakierami UV. Natomiast, jak w przypadku szanowanego salonu piękności, do podłóg olejowoskowanych dostaniesz u nas dedykowany koncentrat do czyszczenia podłóg. Wspaniale czyści, jednocześnie nie wysuszając powierzchni drewna, ponieważ zawiera mydła z naturalnych olejów roślinnych. Świetnie radzi sobie z codziennymi śladami użytkowania, a i uporczywe zabrudzenia również nie są mu straszne. Ponadto jest całkowicie biodegradowalny, wolny od barwników a przy tym delikatny dla naszej skóry, wolny od barwników, substancji zapachowych i rozpuszczalników — w pełni bezpieczny do użycia w domu. Wystarczy tylko jedna nakrętka na 2 litry wody. Można nakładać go ręcznie oraz maszynowo za pomocą nakładek z mikrofazy.

Po oczyszczeniu nawilżanie
W przypadku podłogi drewnianej lakierowanej warto skorzystać z naszego impregnatu. Podnosi odporność podłogi na działanie wody poprzez zabezpieczenie krawędzi i ograniczanie wnikania wody i brudu w fugi między pojedynczymi elementami posadzkowymi. Jest szczególnie polecany do pierwszej konserwacji gotowych parkietów zaraz po ułożeniu. Środek chroni podłogę przed nadmiernym zużyciem i przedłuża okres użytkowania. Po zastosowaniu odświeża powierzchnię podłogi.
Natomiast na oczyszczony parkiet, czy deski olejowoskowane możemy nałożyć olej pielęgnacyjny, który niczym krem odżywi, nawilży i nada blasku naszemu drewnu. Znakomicie sprawdzi się w przypadku, gdy nasza podłoga jest zmatowiała i ma podniszczone powłoki. Olej do parkietów czy desek ma niezwykle bogaty skład, na bazie naturalnych, roślinnych olejów i wosków (olej słonecznikowy, sojowy i octowy, wosk karnauba i kandelila). Co ważne, zawiera hydrofobowe substancje pomocnicze, dzięki którym na podłodze nie będą gromadzić się uporczywe plamy i zabrudzenia. Olej także można rozprowadzać ręcznie, jak i mechanicznie. Jego regularne stosowanie pozwoli w przyszłości uniknąć szlifowania czy prac renowacyjnych.

Jakość pielęgnatu, wiek i czynniki zewnętrzne – czysta zależność
Jakość codziennej pielęgnacji naszej skóry jest kluczowa dla efektów w upływającym czasie ??. Tak samo ważne jest, by nie pozostawiać drewnianej podłogi samej sobie. Zwykłe detergenty nie wystarczą, a w niektórych przypadkach mogą zaszkodzić niewłaściwym składem oraz żrącymi substancjami aktywnymi. Drewno zachowuje się bardzo podobnie do naszej skóry. Wymaga większej pielęgnacji jesienią i zimą, kiedy narażone jest na działanie szkodliwych czynników, ale nie możemy zapominać o nim w ciągu całego roku. Kremów do twarzy nie stosujemy tylko jesienią, prawda? Ale dopasowujemy pielęgnację do naszego wieku, pory roku, pogody. W przypadku podłóg drewnianych lakierowanych czy olejowoskowanych nasze pielęgnaty stosowane przez cały rok, nadają im blask, odżywiają oraz pozostawiają odporną na zabrudzenia i zniszczenia.

Jak pielęgnować podłogę drewnianą? Obejrzyj nasz poradnik, a deski i parkiet będą ozdobą Twojego domu przez cały rok https://www.youtube.com/watch?v=NqGFxuzYrd8&t=30s