Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi

(3)_fd_ci_dab_alabastro_(tekstura).jpg

Domowe sposoby na mycie drewnianej podłogi

Mycie podłogi to prosta, a zarazem podstawowa czynność, która towarzyszy każdemu w trakcie domowych porządków. Czym myć parkiet żeby się błyszczał? Jak nie uszkodzić podczas sprzątania powierzchni, a jednocześnie uchronić ją przed zarysowaniami oraz trwałymi uszkodzeniami? Jako producent podłóg drewnianych podpowiadamy 

Mycie podłogi to nie wszystko - uniwersalne zalecenia

Czy istnieje skuteczna, a przy tym prosta i szybka technika mycia podłogi? Oczywiście! Zanim jednak do niej przejdziemy warto zatrzymać się na chwilę przy codziennej pielęgnacji podłogi drewnianej. Na nic zda się jej mycie, kiedy na pięknych deskach zaczną co chwila pojawiać się nieestetyczne zarysowania, przetarcia, czy też przebarwienia. Aby ich uniknąć należy:

  • podkleić nóżki mebli grubym filcem,
  • zainwestować w specjalne podkładki na podłogę, na których będą stały krzesła na kółkach,
  • zrezygnować z chodzenia po domu na obcasach i w budach z twardą podeszwą. Dzięki temu czyszczenie parkietu będzie można ograniczyć do minimum.

Mycie podłogi drewnianej to bardzo popularny temat, który jest poruszany w licznych artykułach blogowych, a nawet na filmach instruktażowych! Niestety, wiele osób skupia się głównie na tym, jak i czym myć parkiet domowymi sposobami, pomijając kwestie przygotowawcze. Jest to oczywiście duży błąd. Mycie parkietu należy rozpocząć od:

  • dokładnego odkurzenia mieszkania - w tym celu należy użyć miękkiej końcówki odkurzacza i dzięki niej pozbyć się piasku, kamyczków, czy też innych zabrudzeń, które roznosi się pod stopami oraz kapciami w ciągu dnia,
  • usunięcia ściereczką widocznych plam i zabrudzeń - pielęgnacja podłogi drewnianej nie ogranicza się jedynie do jej odkurzania i mycia. Wszelkie zabrudzenia, które się zauważy na jej powierzchni, powinny być od razu usunięte. Mokre plamy należy zmywać wilgotną ściereczką.

 

 

Jak prawidłowo myć podłogę drewnianą?

Po długim, jednak bardzo istotnym wstępie możemy przejść do kwestii związanych z tym, czym myć parkiet lakierowany, Fusion Hybrid i olejowoskowany - domowe sposoby są tańsze, jednak mogą wywołać wiele nieodwracalnych szkód. Właśnie dlatego kategorycznie należy zrezygnować z mycia podłogi drewnianej wodą z octem.

Zatem czym myć drewnianą podłogę? W tym przypadku producent podłóg drewnianych Jawor-Parkiet poleca koncentraty do czyszczenia, dedykowane dla podłóg lakierowanych, Fusion Hybrid oraz olejowoskowanych. Przed użyciem trzeba rozrobić je z letnią wodą w odpowiednich proporcjach (informacje na ten temat znajdują się na etykiecie produktu).

Jak myć drewnianą podłogę? Należy pamiętać o tym, aby:

  • użyć mopa z nakładką z mikrofibry. Osoby, które szukają nowoczesnych rozwiązań, mogą także sięgnąć po specjalnego spray mopa,
  • przed przystąpieniem do mycia dokładnie odsączyć mopa. Jego nakładka powinna być wilgotna - nie powinno z niej kapać,
  • myjąc podłogę poruszać się mopem wzdłuż włókien każdej deski. Należy unikać ruchów kolistych,
  • poczekać aż całość dokładnie przeschnie.

Jako specjaliści z branży wyjaśniliśmy czym i jak myć parkiet drewniany - jak widać nie jest to trudne i każdy sobie z tym poradzi.

A co z impregnacją podłogi?

Wiedząc już czym myć podłogę drewnianą warto w następnej kolejność wyposażyć się w impregnat (do powierzchni lakierowanych) lub olej pielęgnacyjny (do powierzchni wykończonych olejowoskiem). Oczywiście przed konserwacją podłoga powinna zostać odkurzona oraz umyta. Rozprowadzając impregnat należy robić to powoli, starannie i wzdłuż włókien deski (nie można zapominać o powierzchniach bocznych). Całość pozostawić do całkowitego wyschnięcia na około 15-20 minut. Do impregnacji zalecamy użycie mikrofazy lub mikrofibry.

Regularne i prawidłowe czyszczenie parkietu skutecznie wydłuża jego żywotność. Dzięki niemu podłogi Jawor-Parkiet zawsze pięknie się prezentują, nawet po wielu latach użytkowania. Wśród najpopularniejszych produktów, warte wyróżnienia są następujące kolekcje:

 


« Poprzedni Wszystkie Następny »