Jodełka klasyczna czy francuska – czym się różnią?

FertigParkiet Dab Antyk Maria Trystula Salon Modernizm IV edycja 2

Jodełka klasyczna czy francuska – czym się różnią?

Podłoga ułożona we wzór jodełki francuskiej największą popularność zyskała dzięki królowi Francji Franciszkowi I Walezjuszowi. Zdobiła wówczas pełne przepychu wnętrza willi i pałaców, dodatkowo nadając im elegancję i wytworność. Do dzisiaj drewniana podłoga w tym charakterystycznym wzorze wnosi do pomieszczeń wyjątkowy szyk. Z kolei wzór jodły klasycznej w Polsce będzie się kojarzył głównie ze stylem vintage. To klasyka lat 50 i 60, kiedy we wnętrzach wyposażonych w meblościanki i kwietniki na podłodze królował drewniany parkiet.

 

FertigParkiet Dąb Antyk, montaż we wzór jodły klasycznej, autorka: Maria Trystuła. Nazwa projektu: „Salon Modernizm”. Projekt nadesłano do IV edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards.

Jodełka klasyczna, ponadczasowe ułożenie

Ułożenie podłogi w klasyczną jodełkę polega na zamontowaniu dwóch elementów parkietu prostopadle względem siebie, pod kątem 90 stopni. Dzięki temu powstaje charakterystyczny, naprzemienny wzór. Ten piękny efekt uzyskujemy wykorzystując tradycyjny parkiet dwuwarstwowy produkowany z prawym i lewym piórem.

2. FertigDeska Chevron Dąb Classic, autorka: Anna Siarkiewicz. Nazwa projektu: „Mieszkanie Mokotów Salon”. Projekt nadesłany do I edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards.

Jodełka francuska, czyli elegancja w pełnej krasie

Ten wzór to podłogowy majstersztyk! Prawdziwy crème de la crème. Aby uzyskać tak precyzyjny wzór drewniane deski lub parkiety dostosowane są do jego montażu jeszcze na etapie produkcji. Są wówczas precyzyjnie docinane po krótszym pod kątem 45 st. Podczas montażu poszczególne elementy układane są krótszym bokiem, jeden przy drugim, dzięki czemu uzyskujemy unikalny wzór grota strzały.

3. FertigParkiet Chevron Dąb Color Rosolare, autorka: Marta Placha-Buchcic. Nazwa projektu: „Salon Elegance”. Projekt nadesłany do IV edycji Jawor-Parkiet Design Awards.

Jeden wzór – wiele twarzy.

Jodełka klasyczna, którą w Jawor-Parkiet znajdziesz zarówno w formacie klasycznego parkietu jak i większych elementów z kolekcji Design Experience i Design Experience, Maxi Design Experience Maxi Plus (linia ujednoliconych desek przyciętych w równym wymiarze), idealnie sprawdzi się zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrzach. Świetnie skomponuje się ze stylem eklektycznym, vintage, skandynawskim i uniwersalnym. Mniejsze elementy optycznie powiększą pomieszczenie, większe zaś o wiele lepiej wyeksponują wzór.

4. FertigParkiet Dąb Color Alabastro, autorka: Aneta Dudek. Nazwa projektu: „Caffe latte”. Projekt nadesłany do III edycji Jawor-Parkiet Design Awards.

Choć standardowy wzór jodły francuskiej znany nam jest przede wszystkim z niewielkich elementów drewnianego parkietu, to mamy też do dyspozycji format deski w tym samym wzorze. I ta propozycja to 100-procentowa gwarancja efektu WOW! Deska oznacza w praktyce większy wzór i jeszcze bardziej spektakularny rezultat. Do wnętrz klasycznych, ale mniejszych, warto więc wykorzystać Fertig Parkiet Chevron. W przypadku przestronnych wnętrz Fertig Deska Chevron sprawdzi się jednak znacznie lepiej. Brak natłoku w przestrzeni sprawi, że podłoga będzie bardziej wyeksponowana i doda wnętrzu elegancji. W ofercie Jawor-Parkiet wzór jodełki francuskiej chevron dostępny jest aż w czterech podstawowych formatach.

5. FertigDeska Chevron Dąb Color Luna, autorka: Paulina Kononowicz Kwaśnik. Nazwa projektu: „Domowa oaza”. Projekt nadesłany do II edycji Jawor-Parkiet Design Awards.

Jodełka francuska czy klasyczna – dla kogo?

Te ułożenia będą idealne dla osób lubiących wyraźne, charakterne wnętrza. Nawet jeśli klasyka – to z charakterem. Zarówno jodła klasyczna jak i chevron pozwalają jednak osiągnąć we wnętrzu zamierzony rezultat aranżacyjny. Obie stanowią też świetną bazę do prostych dodatków i mebli. W zależności od tego czy wzór zamontowany zostanie równolegle do ścian, czy po skosie – dynamika wnętrza także ulegnie zmianie. Uwzględniając ilość formatów, dekorów i klas – wybór jest niemal nieograniczony.