Podłogi w duchu eko

eco trendy v2

Podłogi w duchu eko

Ich wspólnym mianownikiem jest manifest, który w szerszym znaczeniu uświadamia różnicę między zachcianką a potrzebą. Rozgranicza i odznacza grubą kreską miejsce, w którym dla dobra świata i przyrody, powinno powiedzieć się „dość”. Jak wpływa to na projektowanie wnętrz? Na piedestale stawiana jest przede wszystkim funkcjonalność pomieszczeń, prostota, nawiązanie do natury zarówno w kształtach, jak i kolorach, recycling mebli czy akcent na dodatki wykonane z przetworzonych materiałów. Nie jest to jedynie trend podążający za chwilową modą, ale krzyk świadomych ludzi, którzy wypełniają nim wnętrza swoich domów.

Stare, znaczy z duszą
Powrót do przeszłości, sentyment do czasów, w których jakość górowała nad ilością, poszanowanie rzeczy i nadawanie im nowego znaczenia. To trendy, które wpisują się w ekologiczny nurt ceniący naturę i dający jej nowe miejsce w branży wnętrzarskiej. Style vintage i retro, to odradzający się duch przeszłości, sentymentu i klasyki rodem z lat 50. czy bliższych nam lat 80. i 90. XX wieku. Od lamp, po wzorzyste dywany, „babcine” garnki czy kuchenne dodatki, w końcu po drewniane podłogi, które w domach naszych dziadków były przecież standardem. Pod stopami coraz częściej układają się wzory w jodełkę, drabinkę czy kwadraty, a chęć powrotu do wytrzymałych materiałów, służących nam przez długie lata, staje się wymogiem. Odpowiedzią na wnętrzarski manifest powrotu do przeszłości, są kolekcje podłóg Jawor-Parkiet, które od samego procesu produkcji aż po wykończenie, wpisują się w nurt eko.

Brushed Onyx Apartment, Ewelina Trędkiewicz, FertigDeska Luxury Onyx Dąb Retro

 

Deski i parkiety ekologiczne - piękne wnętrza i bezpieczeństwo dla domowników

 

Retro – subtelne i wyraziste podłogi
Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie rynku są kolekcje Retro i Vintage, które znajdują się w ofercie Jawor-Parkiet. Kolekcja Retro to ręcznie postarzane deski o zróżnicowanych fakturach i wykończeniach drewnianej powierzchni. Seria zaspokaja szerokie wymagania klientów, dzięki dostępności aż czterech różniących się od siebie linii. Pure Line to uosobienie delikatności. Jest gładka i bardzo przyjemna w dotyku, ale nie traci tym samym swojej naturalności. 

Podłogi z linii Brushed Line, dzięki intensywnemu szczotkowaniu, eksponują oryginalny rysunek drewna i prezentują efekt wyraźnego postarzenia. Intensive Line to podłogi w industrialnym, loftowym stylu, których powierzchnię zdobią wyraźnie widoczne ślady po pile.  To połączenie nadaje podłogom charakteru i surowości. W przypadku linii Handmade, inspirowanej tradycyjną zabudową Warmii i Mazur, podłogom nadano rustykalny charakter poprzez poddawanie surowca licznym procesom, takim jak ręczne heblowanie, intensywne szczotkowanie, barwienie i olejowanie. Na powierzchni eksponowane są naturalne pęknięcia i przebarwienia, które przywodzą na myśl ślady wieloletniego użytkowania. Każde z tych wykończeń dopełnia gama kolorów, które wpisują się we wnętrza w stylu retro lub dodają retro charakteru w nowoczesnych przestrzeniach.

Więcej o Retro Collection dowiesz się tutaj ->

Restauracja atrialna, Krzysztof Krauze, Retro Aurora

Vintage – magia nieoczywistości
Siła podłóg z kolekcji Vintage to ich wyjątkowe i surowe wykończenie, na które składają się aż trzy elementy. Szczotkowanie eksponuje naturalny rysunek drewna i delikatnie postarza podłogę. Heblowanie nadaje rustykalny charakter, a delikatne, poprzeczne ślady po pile wprowadzają na powierzchnię surowy i intrygujący wzór. Kolorystycznie również dzieje się wiele, ponieważ w ramach jednego dekoru pojawiają się różnorodne barwy, które światło eksponuje w zależności od kąta padania.

Więcej o Vintage Series dowiesz się tutaj ->

 

Zero Waste – w poszanowaniu surowca
Rosnąca świadomość zrównoważonego rozwoju, także w produkcji podłóg drewnianych, sprawia, że na rynku pojawiają się kolekcje, które w pełni wykorzystują materiał, z jakiego są tworzone. To przejaw poszanowania dla surowca naturalnego i wyraz jego efektywnego wykorzystania. Odpowiedzią na to jest między innymi najnowsza w ofercie Jawor-Parkiet kolekcja Zero Waste. To seria, która pokazuje, że drewno z niedoskonałościami ma swój urok i sprawdzi się we wnętrzach równie dobrze jak luksusowe podłogi w klasie Elegance. Kolekcja Zero Waste jest dowodem na to, że piękno kryje się w naturze i niepowtarzalności. Liczne i widoczne sęki, bogaty rysunek słojów, a nawet pęknięcia, to urok tych podłóg. Dodatkowo eksponują je procesy uszlachetniające, takie jak szczotkowanie i fazowanie czterostronne.

Szczegóły kolekcji Zero Waste sprawdzisz tutaj ->

Podłoga na lata

Jest to klasyk, Aneta Zawada, FertigParkiet Dąb Vintage 1980s

Drewniane podłogi od Jawor-Parkiet, to produkt, który docenią szczególnie osoby stawiające na jakość. Dzięki swojej budowie i odpowiedniemu przygotowaniu podłogi spełniają współczesne wymagania, które dążą do oszczędności i szukania rozwiązań, zapewniających jak najlepsze wykorzystanie źródeł ciepła i energii. Dedykowane są bowiem do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Natomiast 30 lat gwarancji to dowód na niezawodność i odpowiednie przygotowanie drewna, które przez lata ma być funkcjonalne i dobrze prezentować się we wnętrzach. Dodatkowo grubsza, wierzchnia warstwa podłóg pozwala na ich renowację, nie tylko całościową, ale dzięki odpowiedniemu wykończeniu, również częściową.


Nowoczesna technologia w trosce o naturalny surowiec
Nie jest tajemnicą, że o drewniane podłogi trzeba dbać w sposób szczególny. To materiał, który oddaje nam swoje naturalne piękno, ale ma też własne wymagania. Dlatego powierzchnia drewnianych podłóg zabezpieczona jest ekologicznym olejowoskiem, lakierem lub innowacyjną powłoką Fusion Hybrid, która łączy najlepsze cechy olejowosku i lakieru. Jest to rozwiązanie, które docenią osoby stawiające na trwałość i szanujące surowiec. Fusion Hybrid jest aż 14 razy bardziej odporna niż klasyczny olejowosk, co zwiększa wytrzymałość podłogi na mechaniczne uszkodzenia. W razie wystąpienia powierzchownych uszkodzeń możliwa jest miejscowa renowacja. Wybór zabezpieczenia jest zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać oraz w jaki sposób chcemy pielęgnować naszą podłogę w codziennym użytkowaniu. Wszystkie produkty łączy jedno – są w pełni ekologiczne pozbawione rozpuszczalników i szkodliwych dla zdrowia substancji, a co za tym idzie również przyjazne alergikom, dzieciom i bezpieczne dla zwierząt. Chronią drewno zachowując jego naturalne właściwości, które ostatecznie wpływają na mikroklimat panujący w pomieszczeniu.

Wysoka świadomość zmian klimatycznych i konieczności poszanowania środowiska, wchodzi do procesów produkcyjnych firm z branży wnętrzarskiej. Efekt tego ekotrendu jest nie tylko korzystny dla naszej planety, ale również wprowadza harmonię do wnętrz, które swoim wyglądem i funkcjonalnością chcą, jak nigdy dotąd, być bliżej natury.