Podłoga na lata - szlachetne i funkcjonalne podłogi dwuwarstwowe

FD_Jesion_Elegance_Kolor.jpg

Podłoga na lata - szlachetne i funkcjonalne podłogi dwuwarstwowe

Dostępne na rynku gotowe podłogi dwuwarstwowe spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Są łatwe w montażu, niekłopotliwe w codziennej pielęgnacji i wytrzymałe. A gdy po latach ich powierzchnia będzie wymagała odświeżenia, można poddać je procesowi szlifowania. Parkiet i deska dwuwarstwowa mają jeszcze jeden niekwestionowany atut – tego typu podłogi dwuwarstwowe przystosowane są do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

Podłogi dwuwarstwowe - dwie warstwy, wiele zalet

Cały sukces podłóg dwuwarstwowych, takich jak np. FertigDeska i FertigParkiet firmy Jawor-Parkiet, tkwi w ich budowie. Wierzchnia warstwa, zwana także szlachetną o grubości 4 mm lub 6 mm, wykonana jest z drewna dębu, jesionu lub egzotycznego. W odróżnieniu od popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych, warstwa spodnia także wykonana jest ze szlachetnego i trwalszego drewna liściastego. W przypadku tego typu podłóg dwuwarstwowych poziomy te ułożone są względem siebie prostopadle a drewno liściaste jest znacznie twardsze niż iglaste. Pozwala to ograniczyć do minimum pracę drewna i uczynić podłogę w znacznym stopniu odporną na skurcze i rozkurcze zachodzące np. pod wpływem zmiany wilgotności otoczenia.

Właśnie za sprawą takiej konstrukcji podłogi dwuwarstwowe są rekomendowane do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Dwuwarstwowa technologia ułatwia także cyrkulację powietrza. Pozwala również na zmniejszenie całkowitej grubości do 11 mm, czyli o kilka mm w stosunku do posadzek litych, o co zadbał producent podłóg drewnianych Jawor-Parkiet.

Łatwy i szybki montaż podłóg dwuwarstwowych

Wszyscy chyba pamiętamy z czym kiedyś wiązał się montaż dwuwarstwowej podłogi drewnianej. Żmudna praca parkieciarzy, pył powstający w wyniku cyklinowania, a na koniec – pełne niecierpliwości oczekiwanie na moment, w którym pomalowana ręcznie powierzchnia będzie sucha i gotowa do użytkowania.

Gotowych podłóg dwuwarstwowych szczęśliwie to nie dotyczy. Choć montaż wymaga od parkieciarza wiedzy o specyfice drewna i zasadach jego układania, to jest łatwy i szybki. FertigParkiet i FertigDeska jeszcze na etapie produkcji zostają zabezpieczone ośmioma warstwami lakieru lub trzema warstwami olejowosku. Dzięki temu deski dwuwarstwowe na ogrzewanie podłogowe są gotowe do użytkowania niemal zaraz po ułożeniu. Ma to też znaczenie estetyczne – właściwie niemożliwe jest położenie tak równej i jednolitej warstwy ochronnej w procesie ręcznego lakierowania.

Co po latach użytkowania?

Zabezpieczenie powierzchni podłogi dwuwarstwowej pozwala na jej bezproblemowe użytkowanie i pielęgnację przez wiele lat. Jednak kiedy zapragniemy już odświeżyć powierzchnię lub dodać jej nowego blasku, z powodzeniem możemy poddać ją procesowi szlifowania.

Grubość wierzchniej warstwy podłogi dwuwarstwowej została tak dobrana, by można było ją nawet kilkakrotnie cyklinować w okresie kilkudziesięciu lat użytkowania. W parkiecie i desce dwuwarstwowej o całkowitej grubości 14 mm warstwa szlachetna liczy 6 mm grubości. Dla porównania – w podłogach litych warstwa ta ma 8 mm, a w przypadku popularnych na rynku podłóg trójwarstwowych (o grubości 15 mm) 2,5-3,5 mm. Podczas jednego procesu renowacji ubytek surowca wynosi 1,5 mm. Zaprezentowane parametry podłóg dwuwarstwowych pozwalają więc na ich bezpieczną, kilkukrotną renowację.

Wiele możliwości wykończenia

Aby dostosować gotową podłogę dwuwarstwową do indywidualnych potrzeb i nadać wnętrzu unikalnego charakteru, można samodzielnie dobrać kilka elementów wykończeniowych. Prawdopodobnie najważniejszym z nich jest zabezpieczenie warstwą ochronną. Kluczowa różnica między lakierowaniem i olejowoskiem tkwi w sposobie konserwacji i renowacji. Lakier nie wymaga konserwacji, lecz nie pozwala także na doraźne, punktowe naprawy. Z kolei olejowosk jest bardziej wymagający pod kątem konserwacji, ale pozwala na punktowe uzupełnianie warstwy ochronnej.

Ciekawy i bardzo modny ostatnio efekt postarzenia podłogi uzyskamy poddając podłogę dwuwarstwową procesowi szczotkowania, który polega na wyszczotkowaniu miękkich części słojów w celu uzyskania drobnych zagłębień. Proces ten bardziej eksponuje strukturę drewna.

W przeciwieństwie do podłóg litych, istnieje możliwość montażu podłóg dwuwarstwowych w wersji ostrokrawężnej, niefazowanej. W zależności od preferencji klienta deska i parkiet dwuwarstwowy mogą także zostać poddane procesowi fazowania – dwu i czterostronnego.