Zabezpieczenie podłogi drewnianej. Lakier czy olejowosk – co wybrać?

Zabezpieczenie podłogi drewnianej. Lakier czy olejowosk – co wybrać?

Zabezpieczenie podłogi drewnianej. Lakier czy olejowosk – co wybrać?

[[*pagetitle]]

Codzienna dbałość o powierzchnię odgrywa ważną rolę. Kluczowy dla dalszego użytkowania jest jednak wybór formy zabezpieczenia podłogi, który podejmujemy już na etapie jej zakupu.

Produkty Jawor-Parkiet zabezpieczane są na dwa sposoby -  ośmioma warstwami lakieru  UV lub trzema warstwami naturalnego olejowosku, czyli mieszanki płynnych olejów oraz płynnego wosku. Oba sposoby zabezpieczenia powierzchni zapewniają całkowitą ochronę i czynią produkty wyjątkowo trwałymi. Czym więc różnią się te dwie metody? 

Olejowosk

Lakier

Wnika w strukturę drewna, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Jest nałożony na powierzchnię elementu, chroni przed wnikaniem wilgoci, brudem, kurzem i plamami

Wnika w pory drewna

Chroni powierzchnię parkietu

Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniem oraz zużyciem poprzez codzienne użytkowanie

Wymaga bieżącej konserwacji

Nie wymaga konserwacji

Umożliwia wykonanie punktowych renowacji

Nie daje możliwości przeprowadzania miejscowych napraw

Istnieje możliwość dokonania miejscowej renowacji we własnym zakresie

Zniszczony lakier należy w całości zeszlifować (wycyklinować) oraz ponownie polakierować

Po wielu latach stosowania niemal wyłącznie lakieru, rosnącą popularność zdobywają naturalne  metody  zabezpieczenia podłóg drewnianych. Olejowosk w przeciwieństwie do lakieru nie tworzy na drewnie powłoki, ale wnika głęboko w jego strukturę, nie zamykając porów. Polecany jest szczególnie w pomieszczeniach, w których podłoga bardziej narażona jest na punktowe uszkodzenia, ponieważ umożliwia miejscową renowację. Takie zabezpieczenie doskonale chroni podłogę także przed przenikaniem wody. Olejowosk nadaje podłogom aksamitny połysk i doskonale podkreśla naturalny kolor eksponując  jej piękno.

Lakier z kolei zabezpiecza drewno poprzez stworzenie powłoki na drewnie. Jest wyjątkowo praktyczny w codziennym użytkowaniu, łatwo się czyści  i właściwie nie wymaga pielęgnacji. Skład lakierów, które stosowane są  do zabezpieczenia gotowych podłóg Jawor-Parkiet oparty jest na bazie ekologicznych lakierów bez rozpuszczalników i szkodliwych substancji. 

Pielęgnacja

Bez względu na zastosowane zabezpieczenie, aby uniknąć uszkodzeń w powierzchni należy odpowiednio ją pielęgnować w trakcie codziennego użytkowania. Pierwszą i najprostszą metodą jest unikanie nadmiernych obciążeń mechanicznych. W tym celu należy stosować miękkie obuwie, używać podkładek filcowych pod meble oraz unikać zanieczyszczeń w postaci np. piasku.

Bieżąca pielęgnacja nie wymaga stosowania specjalnych zabiegów – polega jedynie na usuwaniu codziennych zanieczyszczeń przez zamiatanie, odkurzanie (z użyciem miękkich końcówek) oraz przecieranie podłogi wilgotną szmatką. W przypadku podłóg pokrytych olejowoskiem do przemywania na wilgotno zalecane są dedykowane takiej powierzchni środki pielęgnacyjne.  W obu przypadkach należy bezwzględnie unikać  mycia podłóg mokrymi mopami.Ostatnio dodane
  • /

Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.