Targi i eventy

Kopia Projekt bez tytulu

W nagrodę podróż do miasta rowerów, kanałów i tulipanów!

Tegoroczna edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards cieszyła się dużym zainteresowaniem projektantów i architektów. Po formalnej weryfikacji prac do konkursu zakwalifikowano 216 uczestników z 746 pracami.

Aby zawalczyć o zwycięstwo, należało zgłosić swoje prace przydzielając je do jednej z dwóch kategorii: Projekt lub Realizacja. Zgodnie z założeniami Regulaminu konkursu jury powinno wyłonić zwycięzców (I, II, III miejsce) oraz po dwóch wyróżnionych w każdej z dwóch kategorii. Biorąc pod uwagę w szczególności jakość zrealizowanych i przygotowanych projektów (odwzorowanie formatu i koloru podłogi) oraz oryginalność zaprezentowanego wzornictwa, wartości użytkowe, wizualne oraz funkcjonalność. Jednak ze względu na bardzo wysoki poziom projektów decyzją jury wszystkie cztery wyróżnienia trafiły do autorów właśnie wizualizacji. Najlepsza realizacja znalazła się zaś w gronie laureatów.

Nagroda w konkursie jak co roku była dwuczęściowa – zwycięzcy otrzymali vouchery o wartości kolejno 8000/4000/2000 zł, a wszyscy laureaci wraz z jury, m.in. z Tomaszem Pągowskim w dniach 22.06 – 24.06 wzięli udział w inspirującej podróży do Amsterdamu.

Uczestnicy wycieczki zwiedzanie miasta rozpoczęli od spaceru w kierunku dzielnicy żydowskiej nad kanałem Brouwersgracht, następnie odwiedzili osiedle historyczne Het Schip (statek) z 1919 roku, którego autorem jest Michel de Klerk. To wyjątkowa budowla z kręgu Szkoły Amsterdamskiej charakteryzująca się ekspresją w kształtowaniu bryły oraz użyciem cegły, która przeobraża się w skomplikowane detale architektoniczne, często o organicznych kształtach.

Najważniejszą częścią tego dnia była jednak uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu za najlepszy projekt i realizację z wykorzystaniem podłogi Jawor-Parkiet. Podczas tego wydarzenia Antoni Jan Gawiński, Prezes Jawor-Parkiet podziękował wszystkim obecnym za udział  we wspólnej inspirującej podróży i wyraził chęci dla kolejnych wspólnych działań.

Drugiego dnia nie było miejsca na nudę! W planie zwiedzania był m.in: Plac Dam z widokiem na Pałac Królewski, spacer kanałami (Singel, Herengracht, Keizersgracht, Prinsengracht) zorientowany na architekturę domów mieszkalnych i kupieckich, a także najważniejsze w Holandii, bo narodowe -  Rijjksmuseum, które zrobiło na zwiedzających ogromne wrażenie. Po południu, uczestnicy wycieczki wzięli udział w relaksującym rejsie kanałami Amsterdamu, z których słynie miasto.

W wolnym czasie przybyli, zwiedzili najpiękniejsze kino świata Pathé Tuschinski i wystawę World Press Photo, która prezentowana jest w De Nieuwe Kerk - kościele z XV w. na Placu Dam. Punktem programu na późny wieczór było Muzeum Erotyki - jedna z najbardziej intrygujących atrakcji tego miasta.

Ostatniego dnia wspólnej wyprawy uczestnicy wstąpili do artystycznej Dzielnicy Jordann, pełnej galerii, butików i pubów. Do połowy XX wieku była to najbiedniejsza część Amsterdamu, którą miasto chciało wyburzyć. Dzięki protestom ze strony lokalnych ludzi zburzeniu zaniechano, a dzielnica przeszła gruntowny remont. Obecnie jest to najdroższa ulica w Amsterdamie do której przybyli artyści, studenci oraz młodzi przedsiębiorcy.

Wspólna podróż do stolicy Holandii przyniosła wiele wspaniałych chwil, ciekawych rozmów i cudownych przeżyć, które mamy nadzieję zainspirują wszystkich uczestników do twórczej pracy i tworzenia kolejnych niesamowitych projektów. Wszystkim biorącym udział w podróży dziękujemy za obecność i miło spędzony czas!

Wszystkie prace laureatów wraz z opiniami jury można obejrzeć na stronie konkursu:

https://konkurs.jawor-parkiet.pl/jawor-parkiet-design-awards-2021/znamy-zwyciezcow-iii-edycji-konkursu.html