Podłoga – jaki kolor dobrać do wnętrza?

1981_lekka elagancja_1.jpg

Podłoga – jaki kolor dobrać do wnętrza?

Na początek, zanim przystąpimy do poszukiwań, odpowiedzmy sobie na kilka pytań:
1. W jakim stylu będzie utrzymana aranżacja?
2. Jakie są nasze indywidualne gusta?
3. Jak ważne są dla nas panujące trendy?
4. Jaki kolor mebli/ścian/drzwi chcemy w naszym mieszkaniu?
5. Podłoga jasna czy ciemna?
Na pewno nikt z nas nie będzie miał problemu ze sformułowaniem odpowiedzi, gdyż doskonale znamy swoje preferencje. A to już pierwszy krok do dobrej decyzji. 
 
Styl aranżacji a wybór podłogi
Wybór podłogi do wnętrza jest zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli mamy na celu ocieplić wnętrze, nadać mu ponadczasowy charakter, szyk i elegancję zalecamy podłogę drewnianą. Ten wariant sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Aktualnie, najbardziej popularnymi deskami są deski dębowe o naturalnym wybarwieniu oraz te bardzo ciepłe, wpadające w odcień miodowy. Jednak w dobie obecnych trendów bardzo często decydujemy się również na deski dębowe bielone o szarym odcieniu. Podłoga drewniana to wybór uniwersalny. Nie musimy się obawiać, że wyjdzie z mody, jest zawsze na czasie. Jedyne, co trzeba zrobić, to dobrać odpowiednią aranżację.
 
  

Styl skandynawski i hygge – tu idealnie sprawdzą się podłogi intensywnie szczotkowane. Należy zadbać o odpowiednią ilość dodatków w ciepłych barwach (miękkie tkaniny, koce, tapety itp.).
Styl rustykalny i prowansalski – doskonałe będą podłogi drewniane ręcznie postarzane. Fantastycznie łączą się z murami z cegły naturalnej oraz z tynkami o ciepłych barwach. W takich wnętrzach efektownie wyglądają meble postarzane, antyki, sofy z naturalnych tkanin (np. len o naturalnym wybarwieniu).
Styl industrialny i klasyczny – znakomicie oddadzą charakter wnętrza, podłogi drewniane o idealnej powierzchni, wręcz aksamitnej. Warto ją połączyć ze starą cegłą, kamieniem, stalą i przeszkleniami. Naszą propozycją jest zastosowanie subtelnego oświetlenia i niezbyt intensywnej kolorystyki (ciepłe odcienie beżu lub szarości).
Styl nowoczesny lub minimalistyczny – tu najlepiej zastosować podłogi z intensywnymi śladami po pile. Idealne do wnętrz, w których dominuje duża ilość szkła, metalu, światła, które pięknie wydobędzie strukturę podłogi. Należy pamiętać o stonowanych, delikatnych kolorach a unikać łączenia jej z intensywnymi barwami i materiałami. Dla zachowania harmonii pomieszczenia ściany lepiej pozostawić gładkie, nie wykorzystując innych tekstur.
Styl klasyczny i minimalistyczny – świetnie sprawdzą się podłogi superdługie. W przestronnych i jasnych wnętrzach, stosując małą ilość dodatków i mebli, będziemy mogli podziwiać urodę podłogi w całej okazałości. Idealne będą dodatki w postaci drewna, miękkich tkanin oraz ciepłych kolorów na ścianach.
Styl klasyczny i vintage, do wnętrz kamienic i rezydencji – dobrze będą się prezentować podłogi drewniane o nietypowym wzorze ułożenia (tj. w jodłę francuską, jodłę klasyczną, szachownicę, drabinkę). Tło powinno być neutralne - stonowane kolory, różne odcienie bieli. Natomiast w wyrazistych kolorach (np. burgundu, indygo) warto dodać meble.
 
Podłoga jasna czy ciemna?
Jasny parkiet optycznie powiększa pomieszczenie i dobrze odbija światło. Tym samym wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Dodatkowo podłogi w jasnych barwach, pozwalają na większą swobodę doboru koloru mebli oraz dodatków niż podłogi ciemne. Doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie kontrastu –  czyli wybór mebli ciemnych, dla których podłoga będzie stanowić efektowne tło. We wnętrzu, w którym zastosowano jasną kolorystykę, w tym meble w jasnych, naturalnych odcieniach, idealnie sprawdzą się podłogi takie jak: FertigParkiet Dąb Ellegance Classic bądź FertigDeska Chevron Dąb Alabastro.
 
  
 
Ciemny parkiet, mimo że nie pasuje do tak wielu stylów, jak podłoga jasna, to prezentuje się niezwykle elegancko i szykownie. Znacznie lepiej wygląda w większych przestrzeniach. Nadaje wnętrzu poczucie wyjątkowego luksusu. Jest dekoracją samą w sobie. W przeciwieństwie do podłóg jasnych, pochłania światło, dlatego dobrze sprawdzi się użycie jasnych kolorów na ścianach i ciemnych mebli. Uzyskamy wytworny charakter. Jeśli jednak zdecydujemy się na ciemną barwę jednej ze ścian i dodamy tam meble jasne, to także efekt będzie olśniewający. W kategorii ciemnych podłóg drewnianych możemy wskazać np.: FertigParkiet Dąb Czarny czy FertigDeska Jesion Koniak.
 
  
 
Kolor podłogi do mebli/ścian/drzwi
Meble – bazową barwę stanowi kolor podłogi, do którego dobieramy jasne lub ciemne meble. Na pewno sprawdzonym sposobem jest zastosowanie kontrastów, które równoważą natężenie poszczególnych kolorów. Jasne podłogi – ciemne meble, Ciemne podłogi – jasne meble. Szczególną popularnością cieszą się białe meble, które w połączeniu z intensywnie ciemną podłogą dają spektakularny efekt. To nie jest jednak sztywna reguła. Jeżeli chcemy dobrać meble o zbliżonej kolorystyce co parkiet, warto wprowadzić do pomieszczenia dynamiki za sprawą dodatków w kontrastowych barwach. Nie każdy jednak lubi eksperymentować, więc zawsze bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem będzie wybór mebli o dwa stopnie ciemniejszych niż podłoga.
Ściany – w kolorze białym zawsze będą ponadczasowe i sprawdzą się do każdej podłogi, przede wszystkim fantastycznie kontrastują z ciemnym parkietem. Ale nie wszyscy stawiają na klasyczny biały. Istnieje wiele pięknych barw, które w połączeniu z naszą podłogą będą stanowić wyrafinowany duet. Popularne są ściany w barwach pastelowych, zwłaszcza pudrowy róż, jasny błękit czy miętowy. Z nimi świetnie komponują się podłogi w jasnych lub neutralnych odcieniach. Deski w  kolorze naturalnego drewna będą dobrze współgrać z ciepłymi, mocnymi, a zarazem energetycznymi barwami ścian (np. czerwone, żółte). Jeżeli chcemy kreatywnie i inspirująco, możemy również połączyć ciemne podłogi z intensywnym kolorem (zieleń, róż). Wnętrze w stylu eklektycznym jest artystyczne i radosne.
Drzwi – dostępne są w niemal każdym kolorze, w różnych odcieniach, stylach i deseniach, co niejako może bardziej utrudniać prawidłowe dopasowanie do podłogi. Jednak są pewne wskazówki, dzięki którym nie ma mowy o pomyłce. Bezpiecznym i dobrym sposobem jest reguła na zasadzie podobieństwa. Dopuszczalna jest niewielka różnica w intensywności barwy. Drzwi mogą być w takim samym stylu co podłoga, o tej samej fakturze. Ujednolicenie tego duetu pozwala na większą dowolność w wyborze mebli i dodatków. Innym rozwiązaniem jest kontrast, np. jasny parkiet – ciemne drzwi lub białe listwy do ciemnej podłogi. To bardziej odważne decyzje i większe wyzwanie. Jeśli natomiast zdecydujemy się na ciemną podłogę, możemy wybrać drzwi wyposażone w przeszklenia. To na pewno doda im lekkości.
 
  
Projekty laureatów II edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards
 
Z DigiFloors wybór jest prosty!
W przypadku, gdy w dalszym ciągu nie mamy stu procentowej pewności, co do wyboru podłogi, koloru, ułożenia, to rewelacyjnym i innowacyjnym rozwiązaniem będzie DigiFloors. Za sprawą tego urządzenia możemy zobaczyć, jak podłoga będzie wyglądać w naszym domu jeszcze przed montażem. DigiFloors korzysta z technologii AR, pozwalając na wizualizację wnętrz z podłogą Jawor Parkiet bez konieczności wynoszenia mebli. 
 
Ostateczna decyzja zawsze zależy od indywidualnych gustów. Pamiętajmy tylko, że wyposażenia wnętrz (meble, dodatki) czy kolor ścian można zmienić w każdej chwili, a wymiana parkietu to już znacznie kosztowniejsza i bardziej skomplikowana inwestycja. Dlatego warto dobrze i dokładnie to przemyśleć. Podłoga jest kluczowym wyborem, stanowi  fundament, na którym potem budujemy obraz swojego domu.