Wybieraj świadomie: podłogi drewniane czy winylowe?

FertigDeska Dab Elegance Jawor Parkiet

Wybieraj świadomie: podłogi drewniane czy winylowe?

W dobie rozwoju technologii na rynku pojawia się wiele nowych, łatwo dostępnych materiałów, jak podłogi winylowe. To sprawia, że osoby urządzające i remontujące swoje mieszkania stają często przed dylematem, czy zdecydować się na naturalny materiał jakim jest drewno czy jego alternatywę, kierując się wyłącznie ceną zakupu. Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru poznać wszystkie właściwości produktów i starannie porównać ich cechy. Zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, ale nie tylko. Dziś mając na uwadze równoważony rozwój, troskę o dobro planety i jakość życia, musimy brać również pod uwagę, wpływ jaki dany materiał, zarówno jego produkcja jak i utylizacja, wywiera na środowisko. 

Sprawdźmy zatem, jak wypadają podłogi drewniane versus winylowe, gdy uwzględnimy wszystkie te aspekty.

Wzornictwo i ekologia

Podłogi drewniane są przede wszystkim są naturalne, a co za tym idzie ich wzór oddaje piękno drewna z niepowtarzalnym układem sęków i rysunkiem słojów. Z kolei podłogi winylowe są sztuczne, a ich wzór tworzy cyfrowy nadruk, powtarzający się na powierzchni podłogi. Podłoga drewniana jest ekologiczna i bezpieczna w użytkowaniu. Ponadto ma właściwości hipoalergiczne i antystatyczne, co sprawia, że jest idealna dla alergików. Przy tym w całości podlega recyklingowi. Podłogi winylowe  - przeciwnie. Wykonane z polichlorku winylu z dodatkiem sztucznych barwników, obciążają środowisko zwiększając ilość odpadów, które są trudne w recyklingu.

Funkcjonalność

W przypadku podłóg drewnianych, klient ma również możliwość dopasowania finalnego produktu do indywidualnych potrzeb. Można wybrać sposób wykończenie powierzchni: olejowosk, lakier lub powłokę hybrydową Fusion Hybrid. Co więcej, możliwa jest zmiana nawierzchni lub koloru podłogi w trakcie użytkowania i nadania jej tym samym nowego charakteru. W tym aspekcie po raz kolejny mniej korzystniej wypada podłoga winylowa, którą przy zmianie wystroju wnętrza trzeba w całości wymienić. Podobnie jak w przypadku uszkodzenia powierzchni. Podłoga drewniana wykończona olejowoskiem lub powłoką hybrydową Fusion Hybrid daje możliwość wykonania miejscowych napraw. Przy zarysowaniu podłogi winylowej, ciężko jest usunąć ślady z laminowanej powierzchni.

Koszty montażu

Przyjrzyjmy się także kwestii montażu obu okładzin, porównując koszty, czas prac oraz warunki montażu. Podłogi drewniane przykleja się bezpośrednio na podłożach lub podkładach bez konieczności specjalnego wygładzania podłoża (w niektórych przypadkach należy przeszlifować podłoże), co oznacza niższy koszt. Mogą być przy tym montowane na różnych podłożach: jastrychach anhydrytowych lub cementowych, a także płytach OSB. Nie jest potrzebne wykonanie dylatacji przejściowych, dzięki czemu montaż jest również łatwiejszy. Z kolei przed montażem podłogi winylowej (w przypadku klejenia) konieczne są dodatkowe prace (wygładzenie podłoża przez zastosowanie wylewki samopoziomującej), co wiąże się z wyższymi kosztami i wydłużeniem remontu. Niezbędne jest wykonanie wylewki samopoziomującej, a w przypadku paneli na podkładzie PCV lub HDF, także listew dylatacyjnych przejściowych.

Aby ułatwić wybór pomiędzy podłogami drewnianym a winylowymi, przestawiamy ich zalety i wady:

Podłogi drewniane

Podłogi winylowe

Naturalne, z niepowtarzalnym wzorem oddającym piękno drewna

Wykonane z polichlorku winylu z zastosowaniem sztucznych barwników

Ekologiczne i bezpieczne w użytkowaniu, w całości podlegają recyklingowi

Obciążają środowisko zwiększając ilość odpadów, które są trudne w recyklingu

Różne sposoby wykończenia dopasowane do potrzeb klienta: olejowosk, lakier, powłoka hybrydowa - Fusion Hybrid

Brak możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb klienta

Możliwość zmiany nawierzchni lub koloru i nadania podłodze nowego charakteru

 Brak możliwości zmiany kolorystyki
Łatwa naprawa miejscowych uszkodzeń (przy wykończeniu olejowoskiem oraz powłoką Fusion Hybrid) Przy zarysowaniu podłogi, ciężko jest usunąć rysy z laminowanej powierzchni 

Hipoalergiczne i antystatyczne – idealne rozwiązanie dla alergików

Poprawiające akustykę wnętrz

-

-

Niższy koszt przygotowania podłoża: klejenie bezpośrednio na podłożach lub podkładach Wyższy koszt montażu (w przypadku klejenia): konieczne dodatkowe prace wygładzające podłoże
Możliwość montażu na różnych podłożach: jastrych anhydrytowy lub cementowy, płyta OSB Instalacja na odpowiednio przygotowanym podłożu z wylewką wygładzającą (samopoziomującą)
Mniejsze wymagania montażowe: nie wymaga się stosowania dylatacji progowych, przejściowych. Wymagania montażowe: w przypadku paneli na podkładzie PCV lub HDF konieczne listwy dylatacyjne przejściowe

 Szanujemy Twoją prywatność,

Stosujemy cookies po to aby nasza strona funkcjonowała prawidłowo i aby doskonalić nasze usługi.
Więcej o wykorzystaniu cookies dowiesz sie w naszej polityce prywatności.
Możesz również w dowolnym momencie zmienic ustawienia prywatności.