Wybieraj świadomie: podłogi drewniane czy winylowe?

FertigDeska Dab Elegance Jawor Parkiet

Wybieraj świadomie: podłogi drewniane czy winylowe?

Bezobsługowe podłogi drewniane wykończone powłoką hybrydową Fusion Hybrid w wielu aspektach przewyższają podłogi winylowe.

Materiał na podłogi to zakup na lata, dlatego tak ważne jest, aby decyzja była starannie przemyślana. Wybór pomiędzy podłogami drewnianymi wykończonymi rewolucyjną powłoką Fusion Hybrid a winylowymi ułatwi porównanie cech obu produktów. Warto rozważyć wszystkie argumenty i wybierać świadomie, a w efekcie cieszyć się piękną i funkcjonalną podłogą.

W dobie rozwoju technologii na rynku pojawia się wiele nowych, łatwo dostępnych materiałów, jak podłogi winylowe. To sprawia, że osoby urządzające i remontujące swoje mieszkania stają często przed dylematem, czy zdecydować się na naturalny materiał, jakim jest drewno czy jego alternatywę, kierując się wyłącznie ceną zakupu. Ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru poznać wszystkie właściwości produktów i starannie porównać ich cechy. Zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, ale nie tylko. Dziś mając na uwadze równoważony rozwój, troskę o dobro planety i jakość życia, musimy brać również pod uwagę, wpływ jaki dany materiał, zarówno jego produkcja jak i utylizacja, wywiera na środowisko. 

Sprawdźmy zatem, jak wypadają podłogi drewniane z powłoką Fusion Hybrid versus winylowe, gdy uwzględnimy wszystkie te aspekty.

Wzornictwo i ekologia

Podłogi drewniane są przede wszystkim są naturalne, a co za tym idzie ich wzór oddaje piękno drewna z niepowtarzalnym układem sęków i rysunkiem słojów. Aby podłoga mogła przez lata czarować naturalnymi walorami drewna i urokliwym wzorem, zachować trwałość, a jednocześnie sprostać wymogom współczesności, Jawor-Parkiet opracował własną, rewolucyjną metodę zabezpieczania podłóg drewnianych na etapie produkcji. Powłoka hybrydowa Fusion Hybrid  pozwala w pełni zachować naturalne walory drewna: wnikając w jego powierzchnię eksponuje strukturę i rysunek. Z kolei podłogi winylowe są sztuczne, a ich wzór tworzy cyfrowy nadruk, powtarzający się na całej powierzchni podłogi.

Podłogi drewniane zabezpieczone tą rewolucyjną formułą są ekologiczne i bezpieczne w użytkowaniu. Mają właściwości hipoalergiczne i antystatyczne, co sprawia, że tworzą w mieszkaniu zdrowy mikroklimat i są idealne dla alergików. Ponadto w całości podlegają recyklingowi. Podłogi winylowe  - przeciwnie. Wykonane z polichlorku winylu z dodatkiem sztucznych barwników, obciążają środowisko zwiększając ilość odpadów, które są trudne w recyklingu.

Funkcjonalność

W przypadku podłóg drewnianych z powłoką Fusion Hybrid funkcjonalność stanowi ich główny atut. Powłoka hybrydowa Fusion Hybrid łączy w sobie najważniejsze walory olejowosku i funkcjonalność lakieru. Wykorzystuje to, co najlepsze z obu dotychczasowych formuł, a więc miejscową renowację, oryginalne barwienie oraz zachowanie naturalnej struktury drewnianej powierzchni, które daje olejowosk, a zarazem wygodę codziennego użytkowania, będącą atutem lakieru. W efekcie Fusion Hybrid zapewnia jeszcze lepsze zabezpieczenie podłogi drewnianej, w tym bardzo wysoką odporność na ścieranie oraz zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Podłoga drewniana z powłoką hybrydową Fusion Hybrid daje możliwość wykonania miejscowych napraw. W tym aspekcie po raz kolejny mniej korzystnie wypada podłoga winylowa. Przy zarysowaniu, ciężko jest usunąć ślady z laminowanej powierzchni winylu.

Praktyczna formuła Fusion Hybrid została opracowana również z myślą o użytkownikach, którzy cenią czas i wygodę. Jest funkcjonalna, ponieważ w trakcie użytkowania potrzebuje jedynie minimalnej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Tak zabezpieczona podłoga drewniana na lata zachowuje estetyczny wygląd, czego nie można powiedzieć o podłogach winylowych, na których widoczne są wszelkie ślady zużycia powstałe w trakcie eksploatacji.

Koszty montażu

Przyjrzyjmy się także kwestii montażu obu okładzin, porównując koszty, czas prac oraz warunki montażu. Podłogi drewniane przykleja się bezpośrednio na podłożach lub podkładach bez konieczności specjalnego wygładzania podłoża (w niektórych przypadkach należy przeszlifować podłoże), co oznacza niższy koszt. Mogą być przy tym montowane na różnych podłożach: jastrychach anhydrytowych lub cementowych, a także płytach OSB. Nie jest potrzebne wykonanie dylatacji przejściowych, dzięki czemu montaż jest również łatwiejszy. Z kolei przed montażem podłogi winylowej (w przypadku klejenia) konieczne są dodatkowe prace (wygładzenie podłoża przez zastosowanie wylewki samopoziomującej), co wiąże się z wyższymi kosztami i wydłużeniem remontu. Niezbędne jest wykonanie wylewki samopoziomującej, a w przypadku paneli na podkładzie PCV lub HDF, także listew dylatacyjnych przejściowych.

Aby ułatwić wybór pomiędzy podłogami drewnianym z powłoką Fusion Hybrid  a winylowymi, przestawiamy ich zalety i wady:

Podłogi drewniane

Podłogi winylowe

Naturalny materiał tworzący zdrowy mikroklimat we wnętrzu

Wykonane z polichlorku winylu z zastosowaniem sztucznych barwników

Autentyczny wzór z powłoką eksponującą rysunek i fakturę drewna

Powtarzalny, nadrukowany cyfrowo wzór

Ekologiczne i bezpieczne w użytkowaniu, w całości podlegają recyklingowi

Obciążają środowisko zwiększając ilość odpadów, które są trudne w recyklingu

Szeroki wybór kolekcji, sposobów ułożenia i dekorów. Powłoka Fusion Hybrid oferowana jest w 14 dekorach z palety Color Inspiration

Brak możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb klienta

Hipoalergiczne i antystatyczne – idealne rozwiązanie dla alergików

Poprawiają akustykę wnętrz

-

 

-

Łatwa naprawa miejscowych uszkodzeń

Przy zarysowaniu podłogi, ciężko jest usunąć rysy z laminowanej powierzchni 

Niższy koszt przygotowania podłoża: klejenie bezpośrednio na podłożach lub podkładach Wyższy koszt montażu (w przypadku klejenia): konieczne dodatkowe prace wygładzające podłoże
Możliwość montażu na różnych podłożach: jastrych anhydrytowy lub cementowy, płyta OSB Instalacja na odpowiednio przygotowanym podłożu z wylewką wygładzającą (samopoziomującą)
Mniejsze wymagania montażowe: nie wymaga się stosowania dylatacji progowych, przejściowych. Wymagania montażowe: w przypadku paneli  (układanych pływająco) na podkładzie PCV lub HDF konieczne listwy dylatacyjne przejściowe